Strona główna Zdrowie Apteka Opinie o lekach Glazide tabletki 80 mg

Znajdź informacje na temat leku

Glazide tabletki 80 mg pokaż opinie (0)

Wskazania: › Cukrzyca typu 2

0.0
Glazide tabletki 80 mg
Postać leku: tabletki    
Substancja czynna: Gliclazidum    
Lek dostępny na receptę

Lek w postaci tabletek o zmodyfikowanym uwalnianiu. Jest to lek przeciwcukrzycowy, stosowany w leczaniu cukrzycy typu 2 (insulinoniezależnej). Działa zmniejszając we krwi stężenie cukru. Lek ten stosuje się gdy zawodzą inne metody kontroli stężenia cukru we krwi (zmiana diety, trybu życia).

Przed zastosowaniem leku należy zapoznać się z treścią dołączonej do niego ulotki, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta. Należy zachować ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać. Należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku. Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy tej choroby są takie same.

Przeciwskazania

Kiedy nie stosować leku
- jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie (nadwrażliwość) na gliklazyd lub na inne leki z grupy pochodnych sulfonylomocznika lub leki z grupy sulfonamidów oraz na którykolwiek z pozostałych składników leku ,
- jeśli u pacjenta występuje cukrzyca insulinozależna (typu 1),
- jeśli u pacjenta występują ciała ketonowe lub cukier w moczu (może to oznaczać, że pacjent ma kwasicę ...

Kiedy nie stosować leku
- jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie (nadwrażliwość) na gliklazyd lub na inne leki z grupy pochodnych sulfonylomocznika lub leki z grupy sulfonamidów oraz na którykolwiek z pozostałych składników leku ,
- jeśli u pacjenta występuje cukrzyca insulinozależna (typu 1),
- jeśli u pacjenta występują ciała ketonowe lub cukier w moczu (może to oznaczać, że pacjent ma kwasicę ketonową), stan przedśpiączkowy lub śpiączka,
- jeśli u pacjenta występuje ciężka choroba nerek lub wątroby,
- jeśli pacjent przyjmuje lek stosowany w leczeniu zakażeń grzybiczych (mykonazol),
- w okresie karmienia piersią.

Przed rozpoczęciem stosowania leku, należy poinformować lekarza o wszelkich alergiach i nadwrażliwościach na różne substancje. Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty.

Pokaż całość

Działania niepożądane

Działania niepożądane przedstawiono według częstości ich występowania:

Często (występują mniej niż u 1 na 10, ale więcej niż u 1 na 100 leczonych pacjentów)
- Hipoglikemia (małe stężenie cukru we krwi). Objawy obejmują: pocenie się, bladość, uczucie głodu, nieregularna lub szybka czynność serca oraz utrata przytomności. Objawy mogą zmniejszyć się po spożyciu cukru lub słodkiego napoju, a następni...

Działania niepożądane przedstawiono według częstości ich występowania:

Często (występują mniej niż u 1 na 10, ale więcej niż u 1 na 100 leczonych pacjentów)
- Hipoglikemia (małe stężenie cukru we krwi). Objawy obejmują: pocenie się, bladość, uczucie głodu, nieregularna lub szybka czynność serca oraz utrata przytomności. Objawy mogą zmniejszyć się po spożyciu cukru lub słodkiego napoju, a następnie solidnej przekąski lub posiłku. W przypadku, gdy objawy nie ustępują po spożyciu cukru lub pacjent jest nieprzytomny, należy niezwłocznie skontaktować się oddziałem ratunkowym najbliższego szpitala. Nigdy nie należy wkładać nic do ust nieprzytomnego pacjenta!

Niezbyt często (występują mniej niż u 1 na 100, ale więcej niż u 1 na 1000 leczonych pacjentów)
- Ból brzucha.
- Nudności.
- Wymioty.
- Niestrawność.
- Biegunka.
- Zaparcie.

W celu zminimalizowania tych objawów zaleca się przyjmowanie leku w trakcie posiłku.

Rzadko (występują mniej niż u 1 na 1000, ale więcej niż u 1 na 10 000 leczonych pacjentów)
- Zmniejszenie liczby krwinek, w tym niedokrwistość.
- Zmiany we krwi (które mogą powodować bladość, przedłużone krwawienia, powstawanie siniaków, ból gardła i gorączkę), zazwyczaj ustępujące po przerwaniu leczenia.
- Reakcje skórne, takie jak zaczerwienienie, świąd i wysypka. Mogą wystąpić także ciężkie reakcje.
- Nieprawidłowe wyniki badań czynności wątroby (które mogą powodować zażółcenie skóry i oczu).
- Krótkotrwałe zaburzenia widzenia, szczególnie na początku leczenia. Objaw ten występuje na skutek zmian stężenia glukozy we krwi. Zazwyczaj ustępuje po przerwaniu leczenia.

Tak jak w przypadku innych pochodnych sulfonylomocznika, bardzo rzadko opisywano ciężkie zmiany liczby krwinek oraz alergiczne zapalenie ścian naczyń krwionośnych. W rzadkich przypadkach obserwowano objawy zaburzenia czynności wątroby, w większości przypadków ustępujące po odstawieniu pochodnej sulfonylomocznika lub w pojedynczych przypadkach prowadzące do zagrażającej życiu niewydolności wątroby.

Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce.

Pokaż całość

Opinie o Glazide tabletki 80 mg

Dodaj opinię

Sortuj według daty dodania | oceny

Nikt jeszcze nie dodał opinii dla tego leku