Strona główna Zdrowie Apteka Opinie o lekach Elenium tabletki drażowane 25 mg

Znajdź informacje na temat leku

Elenium tabletki drażowane 25 mg pokaż opinie (0)

Wskazania: › Ostrego zespół odstawienia alkoholu › Zespół lękowy › Zespół lękowy z zaburzeniami snu › Zwiększone napięcie mięśniowe

0.0
Elenium tabletki draĹźowane 25 mg
Postać leku: tabletki drażowane    
Substancja czynna: Chlordiazepoxidum    
Lek dostępny na receptę

Lek Elenium ma postać tabletek drażowanych. Elenium reguluje czynności emocjonalne. Lek ten ma działanie przeciwlękowe, uspokajające, umiarkowanie nasenne. Obniża napięcie mięśni szkieletowych i ma właściwości przeciwdrgawkowe.

Przed zastosowaniem leku należy zapoznać się z treścią dołączonej do niego ulotki, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta. Należy zachować ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać. Należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku. Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy tej choroby są takie same.

Przeciwskazania

Nie należy stosować leku Elenium u pacjentów:
- uczulonych na chlodiazepoksyd, inne benzodiazepiny lub którykolwiek składnik leku,
- z ostrą niewydolnością oddechową lub depresją ośrodka oddechowego, - z zespołem natręctw lub fobiami, - z przewlekłymi psychozami.

Przed rozpoczęciem stosowania leku, należy poinformować lekarza o wszelkich alergiach i nadwrażliwościach na różne substancje. Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty.

Działania niepożądane

Ilość i nasilenie działań niepożądanych zależy od indywidualnej wrażliwości pacjenta oraz dawki.
- Zaburzenia serca: wolniejsza praca serca, ból w klatce piersiowej.
- Zaburzenia krwi i układu chłonnego: zaburzenia w składzie morfologicznym krwi.
- Zaburzenia układu nerwowego: senność, spowolnienie reakcji, ból i zawroty głowy, stany splątania i dezorientacji, niezborność ruchów. Działania te w...

Ilość i nasilenie działań niepożądanych zależy od indywidualnej wrażliwości pacjenta oraz dawki.
- Zaburzenia serca: wolniejsza praca serca, ból w klatce piersiowej.
- Zaburzenia krwi i układu chłonnego: zaburzenia w składzie morfologicznym krwi.
- Zaburzenia układu nerwowego: senność, spowolnienie reakcji, ból i zawroty głowy, stany splątania i dezorientacji, niezborność ruchów. Działania te występują najczęściej na początku leczenia, u pacjentów w podeszłym wieku i z reguły ustępują w czasie trwania dalszej kuracji. W przypadku nasilenia tych reakcji odpowiednie zmniejszenie dawki zwykle zmniejsza nasilenie i częstość ich występowania.
Niekiedy, tak jak i po innych benzodiazepinach, zwłaszcza po dużych dawkach może pojawić się dyzartria z mową zamazaną i nieprawidłowym wymawianiem, zaburzenia pamięci, zaburzenia libido.
- Zaburzenia oka: zaburzenia widzenia (niewyraźne, podwójne widzenie).
- Zaburzenia żołądka i jelit: nudności, dolegliwości żołądkowe, zaparcia, uczucie suchości w jamie ustnej pojawiają się rzadko.
- Zaburzenia nerek i dróg moczowych: zatrzymanie moczu, nietrzymanie moczu.
- Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe i tkanki łącznej: drżenie mięśni, zwiotczenie mięśni.
- Zaburzenia metabolizmu i odżywiania: brak apetytu.
- Zaburzenia naczyniowe: nieznaczne obiniżenie ciśnienia tętniczego krwi.
- Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania: ogólne osłabienie, omdlenia.
- Reakcje nadwrażliwości:
Zaburzenia układu immunologicznego: reakcje anafilaktyczne są bardzo rzadko opisywane.
Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: alergiczne reakcje skórne (wysypki, świąd, pokrzywka).
- Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych: niewielkie zwiększenie aktywności aminotransferazy, zaburzenia czynności wątroby z wystąpieniem żółtaczki.
- Zaburzenia układu rozrodczego i piersi: zaburzenia miesiączkowania.
- Zaburzenia psychiczne: reakcje paradoksalne - niepokój psychoruchowy, bezsenność, zwiększona pobudliwość i agresywność, drżenie mięśniowe, drgawki.
Reakcje paradoksalne najczęściej występują po spożyciu alkoholu, u pacjentów w podeszłym wieku i u pacjentów z chorobami psychicznymi.
Uzależnienie psychiczne i fizyczne może rozwinąć się podczas leczenia chlordiazepoksydem w dawkach terapeutycznych. Nagłe przerwanie leczenia może wywołać zespół odstawienny. Pacjenci nadużywający alkoholu lub leków są bardziej podatni na rozwinięcie uzależnienia. Podczas leczenia chlordiazepoksydem może ujawnić się wcześniej istniejąca, niezdiagnozowana depresja.
U niektórych pacjentów podczas stosowania leku Elenium mogą wystąpić inne działania niepożądane.

Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce.

Pokaż całość