Strona głównaZdrowieGoździkowiec korzenny - przyprawa i silny przeciwutleniacz

Goździkowiec korzenny - przyprawa i silny przeciwutleniacz

Rozmaite przyprawy w diecie śródziemnomorskiej to naturalne przeciwutleniacze. Na Uniwersytecie Miguela Hernándeza ustalono, że goździkowiec korzenny jest jednym z najsilniejszych przeciwutleniaczy w tej grupie produktów.
Goździkowiec korzenny - przyprawa i silny przeciwutleniacz [fot. Hanna from Pixabay]
Goździkowiec korzenny (czapetka pachnąca, Syzygium aromaticum) uznano za najlepszą przyprawę przeciwutleniającą, ze względu na wysoką zawartość związków fenolowych, a także inne właściwości.

- Spośród pięciu przetestowanych właściwości przeciwutleniających goździkowiec miał najsilniejszą zdolność wydzielania wodoru i dobrze ograniczał peroksydację lipidów- mówi Juana Fernández-López, współautorka badań.

- Testy pokazują, że wykorzystanie naturalnych utleniaczy w przyprawach stosowanych w diecie śródziemnomorskiej lub ich ekstraktów jest dobrą opcją dla przemysłu spożywczego, o ile nie wpływa to na właściwości organoleptyczne produktu spożywczego - mówi Fernández-López.

Substancje te wykazują wysoką zdolność przeciwutleniającą i mogą mieć korzystny wpływ na zdrowie - dodaje.

Oceniono także działanie przeciwutleniające olejków z innych przypraw stosowanych w diecie śródziemnomorskiej - (Origanum vulgare), (Thymus vulgaris), (Rosmarinus funcionarios cinalis) i (Salvia funcionarios cinalis).
Miało to pokazać, na ile warto włączyć te przyprawy do produktów spożywczych (przede wszystkim mięsnych) jako naturalne przeciwutleniacze.

- Utlenianie tłuszczów jest jedną z głównych przyczyn psucia się żywności i powoduje znaczne zmniejszenie jej wartości odżywczej, a także utratę smaku - wyjaśnia Fernández-López. Zmiany te prowadzą do skrócenia okresu przydatności produktu spożywczego.

Aby to osłabić, przemysł spożywczy wykorzystuje w swoich produktach syntetyczne . Ponieważ jednak są to związki chemiczne, pojawiły się pytania dotyczące ich potencjalnej toksyczności i skutków ubocznych.

W związku z tym rośnie zainteresowanie wykorzystaniem produktów pochodzenia roślinnego (przypraw, roślin aromatycznych i leczniczych) o potencjalnym działaniu przeciwutleniającym, aby zastąpić przeciwutleniacze syntetyczne substancjami „naturalnymi".

Olejek goździkowca jest też stosowany w przemyśle farmaceutycznym. Wykazuje działanie antyseptyczne, pobudzające i rozkurczające, a także może łagodzić ból.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy