Strona głównaZdrowieNiedobór snu sprzyja nadciśnieniu

Niedobór snu sprzyja nadciśnieniu

Spanie krócej niż siedem godzin na dobę wiąże się z większym ryzykiem rozwoju nadciśnienia tętniczego.
Niedobór snu sprzyja nadciśnieniu [fot. Frank Harms from Pixabay]
Przeanalizowano wyniki kilkunastu badań przeprowadzonych w ciągu ponad dwóch dekad. W testach tych sprawdzano, jak długość snu wpływa na ryzyko rozwoju u ludzi, u których w przeszłości nie występowała ta dolegliwość. Zdrowie uczestników monitorowano średnio przez pięć lat. Krótki czas snu był istotnie powiązany z większym prawdopodobieństwem rozwoju nadciśnienia po uwzględnieniu takich czynników ryzyka, jak: wiek, płeć, wykształcenie, BMI, palenie papierosów, etc. Ponadto stwierdzono, że związek ten był jeszcze silniejszy w przypadku osób sypiających mniej niż pięć godzin.

- Jeśli nie śpisz dostatecznie długo - czyli mniej niż siedem godzin dziennie - masz większe prawdopodobieństwo wystąpienia nadciśnienia w przyszłości - mówi kardiolog Kaveh Hosseini Heart Center w Teheranie. - Zaobserwowaliśmy też związek pomiędzy dłuższym snem i częstszym występowaniem nadciśnienia, ale nie był on istotny statystycznie. Siedem do ośmiu godzin snu, zgodnie z zaleceniami ekspertów, może być najlepsze dla twojego serca.
Testy pokazały, że spanie krócej niż siedem godzin wiązało się z o 7 proc. wyższym ryzykiem rozwoju nadciśnienia tętniczego, zagrożenie to zwiększało się o 11 proc., gdy dobowy czas snu był krótszy niż pięć godzin. Dla porównania, wiadomo, że cukrzyca i palenie papierosów zwiększają ryzyko nadciśnienia o co najmniej 20 proc.

Jakkolwiek badania nie obejmowały oceny przyczyn tego związku, według Hosseiniego czynnikami sprzyjającymi mogą być na przykład nawyki związane ze stylem życia lub choroby współistniejące, w tym: przejadanie się, picie alkoholu, praca na , zażywanie niektórych leków, , , bezdech senny lub inne .

Nie stwierdzono różnic w relacji między czasem snu i nadciśnieniem tętniczym ze względu na wiek, choć wzorce snu zmieniają się wraz z wiekiem. Ustalono jednak, że w porównaniu z mężczyznami, u kobiet, które śpią krócej niż siedem godzin, ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego jest o 7 proc. większe.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy