Strona głównaZdrowieWarzywa - zdrowie na talerzu strona 3 / 3

Warzywa - zdrowie na talerzu

strona 3 / 3


Jarmuż (kapusta liściasta) pomaga zapobiec nowotworom i katarakcie, posiada kwas foliowy i wapń. Ma największe właściwości przeciwutleniające spośród wszystkich zielonych warzyw liściastych. Średnia porcja tego warzywa ma wagę 90 gramów. Aby zawarta w kapuście liściastej luteina została dobrze przyswojona, warto spożywać warzywo z odrobiną tłuszczu.

Soczewica zawiera izoflawony i fitoestrogen (roślinny estrogen), jest źródłem białka i żelaza, pomaga utrzymywać mocne kości i łagodzi symptomy menopauzy. Dzienna dawka soczewicy może wynosić 120 gramów ugotowanego warzywa.

Sałata wspomaga trawienie i ma dobroczynny wpływ na wątrobę, ponadto zmniejsza ryzyko chorób serca, zawału, raka i katarakty, zapobiega rozszczepowi kręgosłupa anemii, łagodzi bezsenność spowodowaną stresem. Ma bardzo niewiele kalorii, może być jedzona bez dodatków, często stanowi składnik sałatek. Nie należy kroić jej nożem, gdyż traci kruchość i wartości odżywcze.

Oliwki opóźniają efekty starzenia się, zapobiegają reumatoidalnemu zapaleniu stawów, zmniejszają ryzyko zachorowania na raka piersi. Oliwki zawierają dość dużo soli, a więc osoby z wysokim ciśnieniem krwi powinny jeść je w niewielkiej ilości. Należy również pamiętać, że są dość kaloryczne. Surowe oliwki nie są dobre, zazwyczaj marynuje się je w soli, bądź oleju.

Cebula przyczynia się do obniżenia prawdopodobieństwa wystąpienia chorób serca i zawałów, ma właściwości przeciwzapalne, przynosi ulgę zatkanym drogom oddechowym. Jest niskokaloryczna, może być jedzona na surowo (w takiej postaci zachowuje najwięcej swych zdrowotnych właściwości).

Ziemniaki stanowią podstawę diety dla wielu ludzi. Skrobia zawarta w ziemniakach jest łatwo trawiona i zmieniana w glukozę, warzywa te są źródłem witaminy B i C, potasu oraz żelaza. Jedzone są w różnej postaci, należy jednak pamiętać, że smażone ziemniaki są bardzo kaloryczne.

Szpinak zawiera dużą ilość potasu i kwasu foliowego, zmniejsza ryzyko wystąpienia raka, chorób serca, pomaga uniknąć anemii, wzmacnia wzrok. Zawiera szczawiany, pleca się wiec jedzenie go nie częściej niż dwa razy w tygodniu. Najlepiej gotować go na parze, gdyż wówczas zachowuje najwięcej minerałów i warzyw.

Pomidory zawierają przeciwutleniacze, redukują ryzyko ataku serca, zawierają witaminy C i E. Głównym karotenoidem w pomidorach jest likopen. Są niskokaloryczne, powinny być jedzone w przeróżnych postaciach. , bezsenność,
Strony : 1 2 3
 

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


AMD - zwyrodnienie plamki żółtej - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Plamka żółta to punkt na siatkówce oka, na którym znajduje się największe zagęszczenie światłoczułych receptorów siatkówki umożliwiających postrzeganie kolorów. AMD to najczęstsza przyczyna zupełnej utraty wzroku u osób starszych. czytaj dalej »


Katarakta - Zaćma - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Zaćma, znana też jako katarakta polega na prowadzącym do zaburzeń w ostrości widzenia zmętnieniu soczewki oka. Należy do chorób związanych z wiekiem, choć na jej występowanie mają wpływ także inne czynniki (urazy, stosowane leki czy inne schorzenia). czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 15:58:01, 15-01-2012 ~gość: 213.92.154.xxx

    ja tam wole suplementy np tran bardzo dobry, zadne warzywo go nie zastapi
  • 19:37:37, 16-01-2012 zosinek

    Wolisz suplementy? No to poczytaj tu:

    http://wiadomosci.onet.pl/nauka/eksperci-naduzywanie-suplementow-witaminowych-zwie,1,4999439,wiadomosc.html

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kobiety.net.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy