Strona głównaZdrowieMożesz bezpiecznie jeść jajka, nie zwiększą poziomu złego cholesterolu

Możesz bezpiecznie jeść jajka, nie zwiększą poziomu złego cholesterolu

Niezależnie od tego, czy wolisz jajka sadzone, ugotowane na twardo czy jajecznicę, możesz się wahać się przed ich zjedzeniem w obawie, że mogą podnosić poziom cholesterolu i być szkodliwe dla zdrowia serca. Badania pokazują jednak, że w ciągu czterech miesięcy poziom cholesterolu był podobny wśród osób, które jadły jajka przez większość dni w tygodniu i tych, które ich nie jadły.
Możesz bezpiecznie jeść jajka, nie zwiększą poziomu złego cholesterolu [fot. Couleur from Pixabay]
Porównano efekty jedzenia co najmniej dwunastu jaj tygodniowo z dietą niemal niezawierającą (mniej niż dwa jaja tygodniowo). W testach wzięło udział 140 pacjentów z chorobami układu krążenia lub z grupy wysokiego ryzyka tych dolegliwości.

- Wiemy, że na choroby układu krążenia w wpływają czynniki ryzyka, takie jak nadciśnienie, nadmierny poziom i zwiększone BMI oraz obecność cukrzycy. Wzorce i nawyki żywieniowe mogą mieć na nie znaczący wpływ, ale istnieje wiele sprzecznych informacji na temat tego, czy jajka są bezpieczne dla osób zmagających się z chorobami serca lub nimi zagrożonych - mówi dr Nina Nouhravesh z Duke Clinical Research Institute w Durham. - Okazuje się, że jedzenie jaj jest bezpieczne, jeśli chodzi o wpływ na lipidy, nawet wśród ludzi z grupy wysokiego ryzyka - dodaje.

Jajka są powszechnym i stosunkowo niedrogim źródłem białka. Eksperci chcieli sprawdzić, jakie efekty dla organizmu daje jedzenie jaj wzbogaconych (w bioaktywne substancje), ponieważ zawierają mniej tłuszczów nasyconych, a równocześnie dodatkowe witaminy i minerały, takie jak: , witamina D, , witamina B2, 5 i 12 oraz kwasy tłuszczowe omega-3.

Część uczestników jadła 12 wzbogaconych jaj tygodniowo (gotowanych w dowolny sposób) część zaś mniej niż dwa jaja na tydzień. Wszyscy byli w wieku co najmniej 50 lat (średni wiek wynosił 66 lat). Każdy uczestnik miał też za sobą zdarzenie sercowo-naczyniowe lub dwa czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego, takie jak nadciśnienie, nadmiar cholesterolu, zwiększone BMI lub cukrzycę. Po czterech miesiącach testów zmierzono stężenie cholesterolu LDL i HDL oraz biomarkery lipidowe, kardiometaboliczne i zapalne oraz poziom witamin i minerałów.

Jak się okazało, jedzenie 12 wzbogaconych jaj tygodniowo nie miało niekorzystnego wpływu na poziom cholesterolu we krwi. Co więcej, zaobserwowano w tej grupie zmniejszenie stężenia cholesterolu całkowitego, ilości cząstek LDL, innego biomarkera lipidowego zwanego apoB, troponiny (marker uszkodzenia serca) i insulinooporności. Równocześnie odnotowano w niej wzrost poziomu witamin z grupy B.

- Nie zaobserwowaliśmy niekorzystnego wpływu na biomarkery zdrowia układu sercowo-naczyniowego i pojawiły się sygnały o potencjalnych korzyściach ze spożywania wzbogaconych jaj - mówi dr Nouhravesh. Odkryto wzrost poziomu cholesterolu HDL i zmniejszenie poziomu cholesterolu LDL u osób w wieku powyżej 65 lat i osób chorych na cukrzycę z grupy otrzymującej jaja wzbogacone w porównaniu z ludźmi jedzącymi mniej niż dwa jajka tygodniowo.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy