Strona głównaZdrowieWarzywa - zdrowie na talerzu strona 2 / 3

Warzywa - zdrowie na talerzu

strona 2 / 3


Brokuły uznawane są za warzywa zmniejszające prawdopodobieństwo wystąpienia raka, zawału, chorób serca, i katarakty. Zawierają wiele składników odżywczych, są pomocne w zwalczeniu anemii, zapobiegają rozszczepowi kręgosłupa. Aktywizują organizm do działań detoksykacyjnych. Warzywo jest niskokaloryczne, może być spożywane na surowo, 170 gramów pokrywa ponad połowę zapotrzebowania organizmu na kwas foliowy. Brokuły powinny być gotowane bardzo krótko, w przeciwnym razie stracą większość pożytecznych składników.

Kapusta może zmniejszyć ryzyko chorób serca, zawału oraz nowotworów, szczególnie nowotworu okrężnicy. Pomaga także zapobiec katarakcie i rozszczepowi kręgosłupa. Przyczynia się do uleczenia wrzodów, poprawia trawienie. Zawiera kwas foliowy, witaminę B i antyoksydanty. Poleca się jedzenie dwóch- trzech porcji kapusty tygodniowo. Należy pamiętać, że zbyt znaczna ilość kapusty może zaburzyć absorpcję jodu. Należy dokładnie umyć kapustę przed spożyciem, aby usunąć z niej chemiczne środki stosowane w celu lepszego wzrostu warzywa. Może być jedzona na surowo, gotowana, pieczona. Aby uniknąć wzdęć, należy spożywać ją z kminkiem.

Marchew zawiera wyjątkowo dużo beta- karotenu, który ma dobroczynny wpływ na zdrowie naszego organizmu, zapobiega zakrzepicy i różnym rodzajom nowotworów, przede wszystkim nowotworowi płuc. Pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi i chroni przed zatruciami. Pół filiżanki startej marchwi to odpowiednia dzienna porcja tego warzywa. Marchew jest niskokaloryczna, może być jedzona na surowo, już jedna dziennie znacząco zwiększy poziom beta-karotenu w organizmie. Świeże warzywo jest bogatsze w składniki odżywcze niż marchwiowy sok, beta-karoten odporny jest na działanie temperatury, proces gotowania więc nie stanowi dlań zagrożenia.

Kalafior może przyczynić się do zniwelowania ryzyka wystąpienia raka, chorób serca, zawałów, pomaga zwalczyć anemię i reguluje ciśnienie krwi. Najlepiej spożywać go na surowo, bądź podgotowany "na chrupko", warzywo należy przechowywać w lodówce, powinno być zjedzone jak najszybciej od czasu zakupu.

Sałata rzymska (sałata długolistna) jest źródłem kwasu foliowego, zmniejsza ryzyko zachorowania na raka, pomaga zapobiec zwyrodnieniu plamki żółtej w starszym wieku. Ciemne, zewnętrzne liście warzywa są bogate w karotenoidy, warzywo należy spożyć jak najszybciej od momentu zakupu.

Czosnek obniża ciśnienie krwi, redukuje ryzyko chorób i infekcji, zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia chorób serca i nowotworów. Poleca się spożywanie 2-3 ząbków czosnku dziennie. Osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe powinny spożywać czosnek tylko po konsultacji z lekarzem. Warzywo jednak najkorzystniej wpływa na zdrowie w postaci surowej.
Strony : 1 2 3

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


AMD - zwyrodnienie plamki żółtej - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Plamka żółta to punkt na siatkówce oka, na którym znajduje się największe zagęszczenie światłoczułych receptorów siatkówki umożliwiających postrzeganie kolorów. AMD to najczęstsza przyczyna zupełnej utraty wzroku u osób starszych. czytaj dalej »


Katarakta - Zaćma - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Zaćma, znana też jako katarakta polega na prowadzącym do zaburzeń w ostrości widzenia zmętnieniu soczewki oka. Należy do chorób związanych z wiekiem, choć na jej występowanie mają wpływ także inne czynniki (urazy, stosowane leki czy inne schorzenia). czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 15:58:01, 15-01-2012 ~gość: 213.92.154.xxx

    ja tam wole suplementy np tran bardzo dobry, zadne warzywo go nie zastapi
  • 19:37:37, 16-01-2012 zosinek

    Wolisz suplementy? No to poczytaj tu:

    http://wiadomosci.onet.pl/nauka/eksperci-naduzywanie-suplementow-witaminowych-zwie,1,4999439,wiadomosc.html

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy