Strona głównaZdrowieWarzywa - zdrowie na talerzu

Warzywa - zdrowie na talerzu

To, że należy jeść warzywa, słyszał od rodziców chyba każdy z nas. Rzadko jednak zadajemy sobie tyle trudu, by dowiedzieć się jakie w istocie spełniają funkcje i czego są źródłem. Większość warzyw zawiera dużą ilość wody i włóknika, jednocześnie odznaczając się niską kalorycznością. Wykryto w nich również substancje nazwane phytochemicals, które mają wpływ na obniżenie ryzyka wystąpienia nowotworu.
Przedstawiamy niektóre z najpopularniejszych warzyw oraz kilka mniej znanych wraz z ich charakterystyką i wskazaniem ilości, w jakiej najlepiej je spożywać.

Karczochy są źródłem żelaza i wspomagają pracę flory jelitowej. Przeciętna dawka dzienna tych warzyw może wynieść około 120 gramów. Zawierają fruktooligosacharydy (FOS), które modyfikują florę jelitową i powodują wzrost populacji bakterii z rodzaju Lactilobacilus, co z kolei przyczynia się do ochrony przed zaburzeniami spowodowanymi dietą, stresem, medykamentami i podróżowaniem.

Szparagi pobudzają układ immunologiczny, pomagają w obniżeniu poziomu cholesterolu. Są doskonałym źródłem kwasu foliowego i witaminy E. Także zawierają fruktooligosacharydy (FOS). Są moczopędne. Ich przeciętna dawka powinna wynosić 125 gramów. Zielone szparagi zawierają więcej wspomnianych już substancji, phytochemicals. FOS są odporne na działanie temperatury, aby jednak zachować kwas foliowy, należy gotować szparagi na parze do momentu, w którym staną się miękkie.

Oberżyna (bakłażan) blokuje tworzenie się wolnych rodników i obniża poziom cholesterolu. Zawiera kwas foliowy i potas. Ma niewielką ilość tłuszczu, ale podczas smażenia absorbuje jego dużą ilość. Przeciętna oberżyna waży około 300 gramów. Warzywo powinno być gotowane w żaroodpornym naczyniu, grillowane, bądź pieczone, aby pozostało niskotłuszczowym produktem.

Fasola może zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób serca, stabilizować poziom cukru we krwi, jest źródłem witamin i minerałów (szczególnie potasu) oraz phytochemicals. Pomaga w zapobieżeniu, bądź pokonaniu anemii. Jeśli fasola konsumowana jest w celu zastąpienia białka znajdującego się w mięsie, 55 gramów powinno być wystarczającą ilością, 100 gramów tego warzywa jest rekomendowane, jeśli celem konsumenta jest obniżenie poziomu cholesterolu. Fasola w puszce traci większość witamin, ale zachowuje minerały.

Kiełki fasoli są źródłem witaminy C, witamin z grupy B i białka. Są niskokaloryczne. Garść świeżych kiełków fasoli pokrywa 75% dziennego zapotrzebowania organizmu dorosłego człowieka na witaminę C.
 
Strony : 1 2 3

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


AMD - zwyrodnienie plamki żółtej - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Plamka żółta to punkt na siatkówce oka, na którym znajduje się największe zagęszczenie światłoczułych receptorów siatkówki umożliwiających postrzeganie kolorów. AMD to najczęstsza przyczyna zupełnej utraty wzroku u osób starszych. czytaj dalej »


Katarakta - Zaćma - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Zaćma, znana też jako katarakta polega na prowadzącym do zaburzeń w ostrości widzenia zmętnieniu soczewki oka. Należy do chorób związanych z wiekiem, choć na jej występowanie mają wpływ także inne czynniki (urazy, stosowane leki czy inne schorzenia). czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 15:58:01, 15-01-2012 ~gość: 213.92.154.xxx

    ja tam wole suplementy np tran bardzo dobry, zadne warzywo go nie zastapi
  • 19:37:37, 16-01-2012 zosinek

    Wolisz suplementy? No to poczytaj tu:

    http://wiadomosci.onet.pl/nauka/eksperci-naduzywanie-suplementow-witaminowych-zwie,1,4999439,wiadomosc.html

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy