Strona głównaZdrowieMenopauza a zdrowie kobiety strona 3 / 3

Menopauza a zdrowie kobiety

strona 3 / 3

Menopauza a zdrowie kobiety [© Lisa F. Young - Fotolia.com]
Kontakt z lekarzem

Z chwilą pojawienia się objawów klimakterium należy jak najszybciej zgłosić się do ginekologa, który pomoże w opanowaniu objawów przekwitania. Również pomoc lekarza pierwszego kontaktu może okazać się niezbędna, gdyż ten okres w życiu kobiety sprzyja rozwojowi osteoporozy i chorób układu krążenia (np. miażdżycy). Pojawia się wówczas także podwyższone ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych.

Należy pamiętać, że za wystąpienie schorzeń układu krążenia odpowiedzialny jest nie tylko niski poziom estrogenów, ale również czynniki wrodzone, palenie papierosów, styl życia czy dieta. Osteoporoza związana jest z niedoborem estrogenów, ale dodatkowym niekorzystnym czynnikiem ryzyka są niski wzrost, szczupła budowa ciała, dieta uboga w wapń, nadużywanie kawy i alkoholu, palenie papierosów i brak aktywności fizycznej.

Niestety nadal zakorzeniony jest pogląd, że kobieta w okresie okołomenopauzalnym nie wymaga leczenia, gdyż jest to proces naturalny. Wiele kobiet wstydzi się poprosić o pomoc. Nie należy jednak kwestionować faktu, że kobieta w tym okresie wymaga zwiększonej opieki medycznej, a jej problemy zdrowotne wymagają zainteresowania nie tylko ginekologa.

Leczenie objawów menopauzy

Podstawowym środkiem leczenia objawów klimakterium jest hormonalna terapia zastępcza (tzw. HTZ) polegająca na doustnym lub przezskórnym podawaniu hormonów płciowych. Leki te w bardzo skuteczny sposób pozwalają na opanowanie niekorzystnych objawów jak również długofalowych skutków menopauzy. HTZ nie jest jednak pozbawiona działań niepożądanych, dlatego jej stosowanie musi być ograniczone do ścisłych wskazań lekarskich, a kobiety stosujące tę terapię powinny być poddawane regularnej kontroli ginekologicznej.
Ze względu na możliwe ryzyko i działania niepożądane standardowej terapii zastępczej (nieco zwiększone ryzyko raka piersi, zwiększone ryzyko zakrzepicy żylnej) poszukuje się alternatywnych metod leczenia objawów klimakterycznych.

Szczególnym zainteresowaniem cieszą się naturalne związki pochodzenia roślinnego zawierające substancje estrogenopodobne. Większość badań sugeruje korzystny efekt w zwalczaniu objawów wypadowych. Taka terapia wydaje się być bezpieczna i dobrze akceptowana przez kobiety. W leczeniu
i zapobieganiu osteoporozie nie należy również zapominać o wzbogacaniu diety w produkty mleczne, uzupełnianiu wapnia i podawaniu witaminy D. Obecnie na rynku znajdują się preparaty zawierające zarówno estrogeny pochodzenia roślinnego jak i wapń (np. Femestra, Soyferm czy Menostat).

Bardzo ważna jest również higiena życia, aktywność fizyczna, zdrowa i lekkostrawna dieta oraz unikanie używek. Bardzo cenne są także zajęcia psychoterapeutyczne, zwłaszcza grupowe, gdzie kobieta może przekonać się, że nie jest w swych problemach osamotniona.

Na podstawie materiałów

Zobacz też:
Strony : 1 2 3
 

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 15:23:58, 28-03-2007 Basia.

    Nie da się tego uroczego stanu uniknąć, trzeba to przeżyć i już.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Hospicja.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy