08-03-2007
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Menopauza to termin, który powstał z połączenia greckiego słowa men-miesiąc oraz pausa-przerwa. Wystąpienie menopauzy nie jest zjawiskiem nagłym, zwykle poprzedza ją okres przygotowawczy, trwający nawet kilka lat. Ten okres – wraz z czasem występującym po zaprzestaniu miesiączkowania – nazywa się klimakterium lub przekwitaniem. Średni wiek wystąpienia menopauzy wynosi od 48 do 55 lat i jest zależny przede wszystkim od uwarunkowań genetycznych. Należy jednak pamiętać, że na wystąpienie menopauzy mają również wpływ czynniki środowiskowe, a w sposób bardzo wyraźny przyspiesza ją palenie papierosów.
![Menopauza a zdrowie kobiety [© Lisa F. Young - Fotolia.com] Menopauza a zdrowie kobiety [© Lisa F. Young - Fotolia.com]](http://www.senior.pl/Menopauza-a-zdrowie-kobiety_img4d7aaa3f613cf.jpg)
Przekwitanie u kobiet związane jest z ustaniem czynności hormonalnej jajników. W okresie tym obniża się stężenie estrogenów, które jest odpowiedzialne za większość objawów menopauzalnych. Jest to szczególnie trudny okres w życiu kobiety, wiąże się bowiem z poczuciem utraty kobiecości. Objawy menopauzy nasila również często tak zwany syndrom opuszczonego gniazda, kiedy dzieci podejmują własne samodzielne życie i wyprowadzają się z domu rodziców. Zmiany zachodzące w organizmie kobiety i jej psychice bywają uciążliwe, wpływają też często na jej życie zawodowe i rodzinne.
Pierwsze objawy menopauzyObjawy okołomenopauzalne są bardzo zróżnicowane – różne jest ich nasilenie i czas trwania. Podstawowym i najłatwiejszym do zdefiniowania objawem jest całkowite zatrzymanie krwawień miesiączkowych. Jednocześnie mogą występować nieregularne krwawienia o zmiennej obfitości od niewielkiego plamienia do dużego krwotoku. Nieregularne krwawienia pojawiają się najczęściej w okresie poprzedzającym wystąpienie menopauzy – jest to związane z przerostem śluzówki wyściełającej macicę. Wymagają one zawsze konsultacji ginekologicznej, a czasem nawet diagnostyki zabiegowej (czyli pobrania fragmentu śluzówki macicy w znieczuleniu ogólnym). Weryfikacja taka jest czasem niezbędna, aby wykluczyć raka endometrium. Stąd tak ważne jest nielekceważenie jakichkolwiek nieprawidłowych krwawień z macicy.
Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »