Strona głównaZdrowieMenopauza a zdrowie kobiety strona 2 / 3

Menopauza a zdrowie kobiety

strona 2 / 3

Menopauza a zdrowie kobiety [© Lisa F. Young - Fotolia.com]
Uciążliwe uderzenia gorąca

Kolejnym częstym objawem, towarzyszącym klimakterium są objawy naczynioruchowe (tzw. wazomotoczyne), do których zalicza się uderzenia gorąca oraz poty nocne. Kobiety opisują je jako gwałtowne uczucie gorąca w piersiach przesuwające się ku twarzy, któremu towarzyszy zaczerwienienie skóry, zlewne poty, a czasem i dreszcze. Mogą pojawiać się nawet co pół godziny, ale niekiedy występują tylko raz w miesiącu. Trwają około czterech minut, a ich pojawianiu się sprzyjają upał, duża wilgotność powietrza, gorące pokarmy, używki (alkohol czy kawa), pikantne przyprawy, pobyt w małych pomieszczeniach i stres.

U większości pań przed wystąpieniem uderzenia gorąca pojawia się dzwonienie w uszach, uczucie mrowienia i niepokój. Objaw ten jest najbardziej odczuwalny w pierwszych dwóch latach od momentu wystąpienia menopauzy i szczególnie dokucza kobietom szczupłym. Przyczyna powstawania uderzeń gorąca nie została ostatecznie wyjaśniona. Uważa się jednak, że najważniejszą rolę odgrywa w nich zaburzenie czynności ośrodka regulującego temperaturę ciała znajdującego się w mózgu.

Zmiany w psychice kobiety

Dodatkowo pojawiają się również zaburzenia nastroju takie jak niepokój, depresja, bezsenność czy obniżenie libido. Psychologiczny aspekt menopauzy jest jednak często lekceważony. Tymczasem kobieta czuje się w tym czasie samotna, opuszczona, niedowartościowana i nieatrakcyjna. Może być też nerwowa, drażliwa, czasem nawet kłótliwa, cierpi na osłabienie uwagi i koncentracji. Często w tym okresie pojawiają się stany depresyjne, niepokój, czy dręczące poczucie winy. U ponad 40 procent kobiet pojawiają się napady płaczu. Nałożenie się problemów psychicznych na objawy somatyczne dodatkowo utrudnia kobiecie odnalezienie się w pracy i życiu osobistym.

Inne objawy

Kilka lat po wystąpieniu pierwszych objawów menopauzy obserwuje się zmiany w okolicach narządów płciowych, które mogą prowadzić do problemów z oddawaniem moczu. Niski poziom estrogenów przyspiesza zanikanie nabłonka układu moczowego i płciowego, dlatego wystąpić mogą problemy w funkcjonowaniu tych układów. Cienki, słaby i suchy nabłonek pochwy częściej ulega urazom, co sprawia, że zbliżenia płciowe mogą być dla kobiety bolesne. To dlatego kobiety w czasie menopauzy często unikają zbliżeń ze swoimi partnerami.
Nabłonek w okresie menopauzy częściej ulega też infekcjom, stąd wiele kobiet skarży się na stany zapalne cewki i pęcherza moczowego. Ponadto aż 57 procent kobiet po menopauzie cierpi na nietrzymanie moczu – ta przypadłość wchodzi bowiem w skład całego zespołu objawów związanych z wygaśnięciem funkcji jajników. Wiele kobiet (61 procent) skarży się też na wzrost wagi, co jest związane ze zmianami metabolicznymi i obniżeniem się stężenia hormonów płciowych.
Strony : 1 2 3

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 15:23:58, 28-03-2007 Basia.

    Nie da się tego uroczego stanu uniknąć, trzeba to przeżyć i już.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy