Strona głównaZdrowieWada wzroku a uprawianie sportu strona 2 / 2

Wada wzroku a uprawianie sportu

strona 2 / 2

Wada wzroku a uprawianie sportu [© wernerimages - Fotolia.com]
Inne sporty

Noszący okulary i soczewki kontaktowe napotykają także trudności w trakcie uprawiania innych sportów. Podczas uprawiania takich dyscyplin jak koszykówka, siatkówka, piłka nożna czy ręczna ryzyko zniszczenia okularów i poranienia twarzy jest bardzo duże. Sytuacje uderzenia w twarz piłką czy ręką innego zawodnika nie należą do rzadkości. W przypadku sportów rakietowych również istnieje duże ryzyko zniszczenia szkieł i oprawek, więc w tym wypadku okulary także nie zdają egzaminu. Dodatkowo ćwiczenia w klimatyzowanych pomieszczeniach powodują uczucie nadmiernej . Do grupy sportów, w których noszenie okularów jest surowo zabronione, a korzystanie z soczewek kontaktowych może być niebezpieczne można zaliczyć również boks i większość sportów walki, bez względu czy reguły dopuszczają atakowanie twarzy.

Alternatywy dla okularów i soczewek

Ani okulary ani soczewki nie są idealnym rozwiązaniem dla osób regularnie uprawiających sport. Wada wzroku nie musi jednak przeszkadzać w jakiejkolwiek aktywności. Obecnie istnieje w pełni komfortowa alternatywa dla okularów i soczewek kontaktowych – ortokorekcja, niechirurgiczna metoda korekcji wady wzroku. Jej innowacyjność polega zastosowaniu specjalnych ortosoczewek, które nakłada się na noc, a po ich zdjęciu można cieszyć się w ciągu dnia ostrym widzeniem nawet do 40 godzin bez konieczności noszenia szkieł kontaktowych lub okularów. Soczewki OrtoK delikatnie modelują rogówkę podczas snu przywracając jej prawidłowy kształt, dzięki czemu w trakcie dnia widzimy tak dobrze, jakbyśmy nie mieli wady wzroku. Cały proces jest odwracalny, po zaprzestaniu noszenia soczewek OrtoK, rogówka powraca do wcześniejszego stanu. Ortokorekcja jest doskonałym rozwiązaniem dla aktywnych osób, ponieważ pozwala uprawiać różne dyscypliny sportu i znacząco podnosi komfort treningu.

Osoby zainteresowane definitywnym pozbyciem się wady wzroku powinny rozważyć jedną z najnowocześniejszych metod jaką jest laserowa korekcja wad wzroku. Zabieg polega na modelowaniu rogówki za pomocą wiązki lasera, nad precyzją działań lasera czuwa specjalny program komputerowy dostosowywany indywidualnie do każdego pacjenta, a wszystko nadzoruje lekarz. Cały zabieg trwa około 30 minut, sama procedura z użyciem lasera około kilkunastu sekund. Zabieg nie wymaga hospitalizacji, a okres rekonwalescencji też jest krótki.Korekcja jest wykonywana raz na zawsze więc osoby, które do tej pory musiały ograniczać swoją aktywność ze względu na wadę wzroku, mogą zapomnieć o przeszłości i cieszyć się życiem bez okularów i soczewek kontaktowych.

Wykonywanie wielu aktywności w okularach czy soczewkach kontaktowych jest znacznie utrudnione lub w niektórych dyscyplinach zupełnie wykluczone. Okulary mogą zawężać pole widzenia, zsuwać się z nosa, parować w wysokiej temperaturze lub po prostu przeszkadzać. Natomiast rezygnacja z noszenia okularów lub tradycyjnych soczewek wiąże się z dużym spadkiem jakości widzenia. Może to powodować duży problem, a w niektórych dziedzinach sportu być czynnikiem dyskwalifikującym. Obecnie ostre widzenie, swobodę ruchu i komfortowe uprawianie różnych dyscyplin sportu umożliwia osobom z wadami wzroku metoda ortokorekcji lub .
Strony : 1 2
 

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 10:51:47, 17-03-2016 ~gość: 91.198.186.xxx

    Słyszałem, że teraz robi się korekcje laserową, którą można zlikwidować wadę raz na zawsze. Wiecie ile to kosztuje i czy są refundacje?

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Oferty pracy