Strona głównaZdrowieWada wzroku a uprawianie sportu

Wada wzroku a uprawianie sportu

Sport jest w modzie, coraz więcej osób uprawia jakąś dyscyplinę rekreacyjnie albo na granicy wyczynu. Jesienna aura nie sprzyja jednak aktywnościom outdoorowym. Podczas krótkich i ciemnych dni chętniej przenosimy się z ćwiczeniami do sal fitness, siłowni czy na basen. Problemem jednak może okazać się wada wzroku - kłopot, z którym boryka się już prawie połowa Polaków. Jak radzić sobie z uprawianiem sportów kiedy mamy wadę wzroku?
Wada wzroku a uprawianie sportu [© wernerimages - Fotolia.com] Ćwiczenia bez odpowiedniej korekcji wad wzroku mog znacznie utrudnić trening. Większość osób posiadających jakąś wadę radzi sobie z tą niedogodnością zakładając okulary korekcyjne lub szkła kontaktowe. Na pewno poprawiają one widzenie, niestety podczas ćwiczeń oba rozwiązania mają minusy. Okulary w różnych rodzajach sportów mogą przeszkadzać, zsuwać się, zaparować lub brudzić się. Takie sytuacje rozpraszają koncentrację i pogarszają wyniki sportowe. Nawet sportowe oprawki nie są w pełni komfortowe, ponieważ w przypadku mocnej wady wzroku ograniczają pole widzenia. , nie są również dobrym rozwiązaniem zwłaszcza podczas korzystania z basenów czy jacuzzi.

Ćwiczenia na siłowni

W przypadku treningu na siłowni, z obu rozwiązań najmniej wygodne są okulary. Podczas intensywnych ćwiczeń na przyrządach trzeba uważać, aby nie spadły i nie uległy zniszczeniu. Gwałtowne ruchy w górę i w dół sprawiają, że okulary co chwilę trzeba poprawiać i nakładać wyżej na nos co pogarsza koncentrację i sprawność, której wymagają wielokrotnie powtarzane serie. Trenujący na bieżni również mogą odczuwać duży dyskomfort i obawę, iż okulary zsuną się podczas biegania, znacznie ograniczają one swobodę wykonujących dynamiczne ćwiczenia. Często, zamiast wykonywać z przyjemnością sport, skupiamy się na problemie.

Pływanie w basenie

Wyzwaniem dla osób z wadą wzroku jest również wizyta na basenie, bez swoich „drugich oczu” lub w jednodniowych soczewkach kontaktowych jest bardzo meczące i ryzykowne. W wodzie żyją różne wirusy i drobnoustroje, najniebezpieczniejszy z nich to Acanthamoeba, którego kontakt z soczewką grozi infekcją, a nawet zapaleniem rogówki oka. W skrajnych przypadkach może nawet dojść do utraty wzroku. Negatywny wpływ na oczy może mieć także chlorowana woda, pływanie w basenie może podrażnić spojówkę i wywołać reakcję zapalną. Kąpiąc się w basenie należy zwrócić szczególną uwagę na higienę oczu.
 
Strony : 1 2

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

  • 10:51:47, 17-03-2016 ~gość: 91.198.186.xxx

    Słyszałem, że teraz robi się korekcje laserową, którą można zlikwidować wadę raz na zawsze. Wiecie ile to kosztuje i czy są refundacje?

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy