17-11-2015
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Sport jest w modzie, coraz więcej osób uprawia jakąś dyscyplinę rekreacyjnie albo na granicy wyczynu. Jesienna aura nie sprzyja jednak aktywnościom outdoorowym. Podczas krótkich i ciemnych dni chętniej przenosimy się z ćwiczeniami do sal fitness, siłowni czy na basen. Problemem jednak może okazać się wada wzroku - kłopot, z którym boryka się już prawie połowa Polaków. Jak radzić sobie z uprawianiem sportów kiedy mamy wadę wzroku?
![Wada wzroku a uprawianie sportu [© wernerimages - Fotolia.com] Wada wzroku a uprawianie sportu [© wernerimages - Fotolia.com]](http://www.senior.pl/Wada-wzroku-a-uprawianie-sportu_img564ba0fd8d8c7.jpg)
Ćwiczenia bez odpowiedniej korekcji wad wzroku mog znacznie utrudnić trening. Większość osób posiadających jakąś wadę radzi sobie z tą niedogodnością zakładając okulary korekcyjne lub szkła kontaktowe. Na pewno poprawiają one widzenie, niestety podczas ćwiczeń oba rozwiązania mają minusy. Okulary w różnych rodzajach sportów mogą przeszkadzać, zsuwać się, zaparować lub brudzić się. Takie sytuacje rozpraszają koncentrację i pogarszają wyniki sportowe. Nawet sportowe oprawki nie są w pełni komfortowe, ponieważ w przypadku mocnej wady wzroku ograniczają pole widzenia. , nie są również dobrym rozwiązaniem zwłaszcza podczas korzystania z basenów czy jacuzzi.
Ćwiczenia na siłowniW przypadku treningu na siłowni, z obu rozwiązań najmniej wygodne są okulary. Podczas intensywnych ćwiczeń na przyrządach trzeba uważać, aby nie spadły i nie uległy zniszczeniu. Gwałtowne ruchy w górę i w dół sprawiają, że okulary co chwilę trzeba poprawiać i nakładać wyżej na nos co pogarsza koncentrację i sprawność, której wymagają wielokrotnie powtarzane serie. Trenujący na bieżni również mogą odczuwać duży dyskomfort i obawę, iż okulary zsuną się podczas biegania, znacznie ograniczają one swobodę wykonujących dynamiczne ćwiczenia. Często, zamiast wykonywać z przyjemnością sport, skupiamy się na problemie.
Pływanie w basenieWyzwaniem dla osób z wadą wzroku jest również wizyta na basenie, bez swoich „drugich oczu” lub w jednodniowych soczewkach kontaktowych jest bardzo meczące i ryzykowne. W wodzie żyją różne wirusy i drobnoustroje, najniebezpieczniejszy z nich to Acanthamoeba, którego kontakt z soczewką grozi infekcją, a nawet zapaleniem rogówki oka. W skrajnych przypadkach może nawet dojść do utraty wzroku. Negatywny wpływ na oczy może mieć także chlorowana woda, pływanie w basenie może podrażnić spojówkę i wywołać reakcję zapalną. Kąpiąc się w basenie należy zwrócić szczególną uwagę na higienę oczu.