Strona głównaZdrowieZimowe urazy seniorów

Zimowe urazy seniorów

Zima to czas, w którym chorujemy znacznie mniej niż w wczesną wiosną, czy późną jesienią. Niestety zdecydowanie częściej niż w innych porach roku ulegamy wypadkom. Doznajemy urazów kończyn – skręceń, złamań, zwichnięć. Nieodśnieżone drogi, brak piasku na chodnikach i oblodzone schody sprawiają, że grunt pod nogami staje się niepewny – a wtedy o upadek nietrudno. Szczególnie narażoną grupą są dzieci i osoby starsze.
Zimowe urazy seniorów W przypadku seniorów niefortunny jest sprawą o wiele groźniejszą i może pociągnąć za sobą liczne konsekwencje. Problem ten dotyczy znacznej liczby osób po 65 roku życia. Statystyki pokazują, że nawet 32% z nich doświadcza kontuzjogennych upadków. Z wiekiem problem narasta: u osób powyżej 75 roku życia upadki są jedną z głównych przyczyn inwalidztwa i piątą pod względem częstotliwości przyczyn zgonów.

Dlaczego są one tak niebezpieczne i tak często zdarzają się u osób starszych? Po pierwsze, trudniej jest wstać o własnych siłach – szczególnie, gdy znajdują się na śliskiej powierzchni i nie mają się o co podeprzeć. Po drugie, urazy spowodowane upadkiem, takie jak obicia, skręcenia czy złamania bardzo trudno leczy się u osób w podeszłym wieku – organizm nie regeneruje się już tak szybko.
Wśród ludzi w wieku 70-74 lata na każde 100 osób przypada statystycznie aż 47, które doświadczyły upadku w ostatnim roku, osób po 80-tce jest jeszcze więcej. Około 20 % tych upadków kończy się poważnym urazem, a śmiertelność w skutek złamania w obrębie nasady bliższej kości udowej sięga w tej grupie około 30 % – mówi Marek Kubicki z Falck Medycyna, ekspert programu 60+.
Polacy są społeczeństwem starzejącym się, więc osób w podeszłym wieku z roku na rok przybywa – należy pamiętać, że osoby po 65 roku życia stanowią ponad 18 % społeczeństwa. Dlatego warto wiedzieć jak oraz jak pomagać jeżeli dojdzie do takiego zdarzenia.

Nie chodzi o przedsięwzięcia szczególnie wymagające, czasami wystarczy po prostu wzmóc naszą czujność. Istotne jest, by ułatwić starszym możliwość swobodnego poruszania się. Jest to ważne także w domu – to w nim tak naprawdę dochodzi do największej liczby urazów. Zadbajmy więc, by w pomieszczeniach nie było przedmiotów mogących stanowić przeszkodę, takich jak dywany czy kable. Niebezpieczne mogą być również śliskie powierzchnie oraz wszelkie schodki i progi. Należy zadbać o odpowiednie oświetlenie, w razie potrzeby dodatkowe uchwyty, poręcze oraz maty antypoślizgowe. Mogłoby się wydawać, że są to oczywistości, jednak nie wszyscy opiekujący się starszymi zawsze o nich pamiętają.
 
Strony : 1 2

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy