Strona głównaZdrowieSprawność chodzenia pozwala przewidzieć ryzyko złamań

Sprawność chodzenia pozwala przewidzieć ryzyko złamań

Umiejętność wygodnego przejścia jednego kilometra może pomóc w przewidywaniu ryzyka złamania. Już samo zapytanie pacjenta o ograniczenia chodu mogłoby pozwolić lekarzom na zidentyfikowanie osoby wymagające dalszych badań stanu kości, uważają medycy z Garvan Institute of Medical Research.
Sprawność chodzenia pozwala przewidzieć ryzyko złamań [fot. Julita from Pixabay]
- Odkryliśmy, że problemy z chodzeniem nawet na krótkich dystansach mogą być ściśle powiązane z wyższym ryzykiem złamań w ciągu następnych pięciu lat - profesor Jacqueline Center, autorka testów.

- Tylko kilka prostych pytań dotyczących tego, jak daleko dana osoba może , może dać lekarzom wczesny sygnał ostrzegawczy, aby sprawdzić stan kości - dodaje.

Analizowano dane dotyczące prawie 267 tysięcy ludzi w wieku powyżej 45 lat. Uczestników pytano, czy problemy zdrowotne ograniczają ich zdolność do pokonywania różnych dystansów. Następnie uczestników monitorowano przez pięć lat.

Na początku badania co piąta osoba dorosła deklarowała pewne ograniczenia w chodzeniu. Jak się okazało, osoby z większymi trudnościami w chodzeniu były znacznie bardziej narażone na złamania w analizowanym okresie. Na przykład, u kobiet, które stwierdziły, że mają duże ograniczenia w przechodzeniu jednego kilometra, ryzyko złamań było o 60 proc. wyższe w porównaniu z kobietami bez takich ograniczeń. W przypadku mężczyzn zwiększone ryzyko wynosiło ponad 100 proc.

- Zaobserwowaliśmy, że większe ograniczenie chodu oznaczało wyższe ryzyko . Sugeruje to bezpośredni związek między osłabioną zdolnością chodzenia a słabszymi - dr Dana Bliuc, współautorka badań.

Około 60 proc. wszystkich złamań objętych badaniem można przypisać jakiemuś ograniczeniu chodzenia. Powiązanie pozostało silne nawet po uwzględnieniu innych czynników, takich jak wiek, , wcześniejsze złamania i masa ciała. Co więcej, były spójne w przypadku różnych miejsc złamań, takich jak biodra, kręgi, ramiona i nogi.

- W tej ogólnie zdrowej populacji społeczności jedna na pięć osób miała problemy z przejściem kilometra - mówi profesor Center. - Uważamy, że ta prosta ocena może pomóc w zidentyfikowaniu znacznie większej liczby osób z grupy ryzyka, które mogą zyskać na badaniach przesiewowych gęstości kości lub leczenia zapobiegawczego - dodaje.

Leki na osteoporozę, zmiany stylu życia i inne działania mające mogą poprawić wytrzymałość kości oraz uniknąć pierwszych lub kolejnych złamań.

Jednak obecnie odsetek badań przesiewowych pozostaje niski, co oznacza, że wiele osób nie ocenia ryzyka złamań.
- Ocena ryzyka złamania zazwyczaj opiera się na badaniu gęstości kości, któremu wiele osób się nie poddaje podczas wizyty u lekarza - mówi profesor Center. - Zapytanie o zdolność chodzenia zajmuje zaledwie kilka sekund i jest łatwym, nieinwazyjnym sposobem sprawdzenia, czy dana osoba potrzebuje sprawdzenia kości - wyjaśnia prof. Center.

Jednakże trudności w chodzeniu nawet na krótkich dystansach wydają się być ściśle powiązane z ryzykiem złamania.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy