Strona głównaZdrowieZimowe urazy seniorów strona 2 / 2

Zimowe urazy seniorów

strona 2 / 2

Zimowe urazy seniorów
Wychodząc z domu, należy zadbać, by osoby mające kłopoty z chodzeniem lub równowagą zabrały ze sobą laskę, na której będą mogły się wesprzeć. W miarę możliwości warto wskazać takiej osobie drogę, na której nie będzie musiała pokonywać wysokich krawężników czy zmagać się z wystającym brukiem – są one szczególnym zagrożeniem. Niestety ryzyka upadku nigdy nie sprowadzimy do zera. Sama definicja mówi przecież, że jest to zdarzenie nagłe, trudno jest zatem w pełni mu zapobiec. Należy więc wiedzieć, jak udzielić pomocy poszkodowanej osobie.

Forma naszego wsparcia w dużej mierze zależy od sposobu . Nie zawsze jednak jesteśmy świadkami zdarzenia, dlatego powinniśmy skupić się na pozycji, w jakiej leży napotkany poszkodowany – może ona dostarczyć cennych informacji. Najniebezpieczniejszy jest upadek na plecy. Mięśnie podtrzymujące głowę mogą u seniorów nie być już na tyle silne, by ją utrzymać, istnieje więc wysokie ryzyko uderzenia głową o ziemię. W takim przypadku należy sprawdzić przytomność i reagowanie na bodźce. Jeśli osoba odpowiada, spytajmy jak się czuje i czy coś ją boli. Gdy poszkodowany wyraźnie cierpi, lecz jest świadomy i rozmawia z nami, warto skontaktować się z jego rodziną, by pomogła mu w umówieniu wizyty u lekarza pierwszego kontaktu. Jeżeli poszkodowany nie odpowiada, niezwłocznie dzwońmy po pogotowie.

Również niefortunne są upadki na bok. Trudno wtedy zamortyzować uderzenie i upadający może doznać urazu ręki, bądź nogi. Dlatego, jeśli jesteśmy świadkiem upadku osoby starszej, która narzeka na ból w okolicach biodra czy przedramienia, należy bezzwłocznie zadzwonić po pogotowie. – Poszkodowanego nie wolno wtedy ruszać. Nie powinno się również wykonywać masażu w obrębie bolącego miejsca, ani podawać pokarmu. Ważna jest w tym momencie fachowa pomoc. Nieleczony uraz lub powikłania w trakcie rekonwalescencji mogą doprowadzić do znaczącego obniżenia sprawności funkcjonowania oraz jakości życia takiej osoby – ostrzega Marek Kubicki.

Bardzo ważna jest szybka reakcja oraz dalsze leczenie. Niestety często bywa tak, że osoby żyjące samotnie mimo upadku i następującego po nim bólu nie zgłaszają się do lekarza. Gdy ich stan się pogarsza zazwyczaj bardzo trudno takiej osobie pomóc. Jeszcze groźniejsze są przypadki, gdy samotna osoba nie ma sił wstać po upadku i czeka nawet kilka dni na ratunek. Jej organizm słabnie, przez co mogą nastąpić zagrażające zdrowiu powikłania, a nawet zgon. Upadki w większości przypadków nie stanowią większego zagrożenia dla naszego zdrowia, jednak zwłaszcza w zimie i w przypadku seniorów ich konsekwencje mogą być poważne. Dlatego też nie zapominajmy o podstawowych zasadach pierwszej pomocy, ale także życzliwości względem osób starszych.
Strony : 1 2
 

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy