Strona g³ównaZdrowieZapomniany owies: cenne ¼ród³o b³onnika

Zapomniany owies: cenne ¼ród³o b³onnika

Owies nie zajmuje czo³owego miejsca w rankingu popularno¶ci zbó¿. Daleko mu do pszenicy czy ¿yta. Co jednak krzepi±ce, w zwi±zku z trwaj±c± od d³u¿szego czasu mod± na musli, równie¿ p³atki owsiane wracaj± do ³ask.
Zapomniany owies: cenne ¼ród³o b³onnika Nie ka¿dy wie, ¿e owies, kojarzony raczej z po¿ywieniem dla koni ni¿ dla ludzi, jest nieocenionym ¼ród³em energii. Ze wzglêdu na wysok± warto¶æ od¿ywcz± i energetyczn±, p³atki owsiane z mlekiem czy musli z jogurtem, potrafi± postawiæ na nogi ka¿dego. Ziarno owsa zawiera wêglowodany, w¶ród których najwiêcej jest skrobi. Wyró¿nia siê ponadto wysok± zawarto¶ci± wapnia, magnezu, sodu, miedzi i lecytyny. Polisacharydy nieskrobiowe tworz± tzw. b³onnik, niezbêdny w codziennej diecie cz³owieka.

Ziarno owsa nie zawiera natomiast glutenu, dlatego nie nadaje do wypieku chleba (chocia¿ m±ka owsiana jest dodawana do ciasta chlebowego). W przemy¶le spo¿ywczym owies jest przerabiany na p³atki, kaszê i otrêby.

Choæ wp³yw owsa na zdrowie jest bez w±tpienia korzystny, to w Polsce – w porównaniu z innymi krajami Europy – produkty na bazie tego zbo¿a wci±¿ czekaj± na odkrycie. Na szczê¶cie owies poprawia swoje notowania za spraw± ¿ywno¶ci ekologicznej oraz wyra¼nego zainteresowania ¶wiadomych konsumentów produktami przyjaznymi dla zdrowia. Widaæ wyra¼nie, ¿e Polacy coraz chêtniej siêgaj± po certyfikowane artyku³y, co do których maj± zaufanie i gwarancjê najwy¿szej jako¶ci.

- Bran¿a ¿ywno¶ci ekologicznej pokazuje konsumentom czêsto zapomniane, ale warto¶ciowe produkty, po które warto siêgaæ nieco czê¶ciej – mówi Tomasz Czubachowski z firmy specjalizuj±cej siê w dystrybucji produktów rolnictwa ekologicznego.

¯yjemy w ci±g³ym biegu i to - niestety - nie zawsze mo¿na zmieniæ. Nieustanne zmêczenie, poczucie niewyspania czy brak kondycji znacz±co wp³ywaj± na jako¶æ ¿ycia, dlatego warto od¿ywiaæ siê m±drze i racjonalnie. Sta³e pory lekkich, jak najmniej przetworzonych posi³ków, po³±czone z aktywno¶ci± fizyczn± sprawi±, ¿e niestraszne nam ju¿ bêd± ani pracownicze sprinty, ani maratony ró¿norakich obowi±zków.

Zobacz tak¿e

 

 

 

Skomentuj artyku³:

Komentarze mog± dodawaæ wy³±cznie osoby zalogowane.
Jeste¶ niezalogowany: zaloguj siê / zarejestruj siê




Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu bêd± usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyæ