Strona głównaZdrowieZanieczyszczenie powietrza zabija 76 Polaków dziennie

Zanieczyszczenie powietrza zabija 76 Polaków dziennie

Codziennie na choroby wywołane złym stanem powietrza umiera ponad 76 Polaków. Fundacja Arka, we współpracy z fundacją Nasza Ziemia, prowadzi nową edycję kampanii "Kochasz dzieci, nie pal śmieci".
Akcja jest częścią kampanii "Nie trujcie". Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwa, wynikające ze spalania śmieci w gospodarstwach domowych - taki sposób palenia śmieci jest szkodliwy dla zdrowia i środowiska. Dodatkowo za czyn ten grozi grzywna w wysokości 5.000 zł.

Według danych Komisji Europejskiej prawie 3 miliony osób na świecie umiera przedwcześnie z powodu zanieczyszczenia powietrza. Około 25–33% ogólnej liczby zachorowań powodowanych jest przez czynniki związane z zanieczyszczeniem środowiska. Światowa Organizacja Zdrowia w 2004 roku przedstawiła raport dotyczący sytuacji zdrowia i środowiska w Europie na początku XXI wieku. Wynika z niego, w 115 miastach Unii Europejskiej narażenie na przynajmniej jedną z substancji powodujących skażenie powietrza przekracza określone przez WHO normy.

Z raportu Komisji Europejskiej wynika, że codziennie na choroby wywołane złym stanem powietrza umiera ponad 76 Polaków. Co dziesiąta osoba umierająca z powodu zanieczyszczonego powietrza w Unii Europejskiej pochodzi z Polski.

Podczas spalania śmieci emitujemy do atmosfery szkodliwe substancje:
- pyły, które odkładając się w glebie, powodują szkodliwe dla zdrowia człowieka zanieczyszczenie metalami ciężkimi,
- tlenek węgla - trujący dla ludzi i zwierząt,
- tlenek azotu - powodujący podrażnienia, a nawet uszkodzenia płuc.

Dym zawiera jeszcze dwutlenek siarki, chlorowodór, cyjanowodór, a także rakotwórcze związki zwane dioksynami i furanami. Spalanie śmieci jest również źródłem gazów cieplarnianych odpowiedzialnych za zmiany klimatyczne i globalne ocieplenie.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy