Strona głównaZdrowieJuż krótka ekspozycja na zanieczyszczenia powietrza grozi udarem

Już krótka ekspozycja na zanieczyszczenia powietrza grozi udarem

Nawet krótkotrwałe narażenie na zanieczyszczenia powietrza może być powiązane ze zwiększonym ryzykiem udaru.
Już krótka ekspozycja na zanieczyszczenia powietrza grozi udarem [fot. John from Pixabay]
Ekspozycja na może być niebezpieczna - w ciągu pięciu dni może zwiększyć zagrożenie udarem.

- Już wcześniej wykazano związek między długotrwałym narażeniem na zanieczyszczenie powietrza a zwiększonym ryzykiem udaru mózgu - mówi Ahmad Toubasi z Uniwersytetu Jordanii w Ammanie.

- Jednak korelacja między krótkotrwałym narażeniem na zanieczyszczenia powietrza a była mniej wyraźna. Teraz przyjrzeliśmy się zaledwie pięciu dniom i znaleźliśmy związek między krótkotrwałą ekspozycją na zanieczyszczenia i nasilonym ryzykiem udaru- wskazuje Toubasi.

Przeanalizowano ponad sto badań, które dotyczyły łącznie 18 milionów przypadków udaru mózgu.

Przyjrzano się zanieczyszczeniom, takim jak dwutlenek azotu, ozon, tlenek węgla i dwutlenek siarki. Pod uwagę wzięto także różne rozmiary cząstek stałych, w tym PM1, czyli zanieczyszczeniu powietrza o średnicy mniejszej niż 1 mikron (µm), a także PM2,5 i PM10.
PM2,5 lub mniej to cząsteczki wdychane ze spalin pojazdów silnikowych, spalania paliw w elektrowniach i innych gałęziach przemysłu, a także z lasów i traw. PM10 obejmuje pyły z dróg i placów budowy.

Ryzyko udaru mózgu było zwiększone u osób narażonych na wyższe stężenia różnego rodzaju zanieczyszczeń powietrza. Nadmierne stężenie dwutlenku azotu powiązano z wyższym o 28 proc. ryzykiem udaru; zbyt wysoki poziom ozonu oznaczał o 5 proc. wyższe prawdopodobieństwo udaru, nadmiar tlenek węgla - o 26 proc.; a dwutlenku siarki - o 15 proc.

Wyższe stężenie PM1 wiązało się z 9-procentowym wzrostem ryzyka udaru, PM2,5 - 15-procentowym, a PM10 - 14-procentowym.
Wyższy poziom zanieczyszczenia powietrza był również powiązany z nasilonym zagrożeniem śmiercią z powodu udaru.

- Istnieje silny i znaczący związek między zanieczyszczeniem powietrza a występowaniem udaru, a także śmierci z powodu udaru w ciągu pięciu dni od ekspozycji - stwierdza Toubasi.

- To podkreśla wagę światowych wysiłków na rzecz polityki zmniejszającej zanieczyszczenie powietrza. Może to ograniczy liczbę udarów i ich konsekwencje - dodaje.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy