Strona głównaZdrowieOddychanie ulicznym powietrzem podnosi ciśnienie krwi

Oddychanie ulicznym powietrzem podnosi ciśnienie krwi

Długotrwała ekspozycja na zanieczyszczenia powietrza z ruchu drogowego - mieszaninę spalin z rur wydechowych, substancji z hamulców i opon oraz pyłu drogowego - wiąże się ze nasiloną częstością występowania chorób układu krążenia, astmy, raka płuc i przedwczesnej śmierci.
Oddychanie ulicznym powietrzem podnosi ciśnienie krwi [fot.  Alexander Fox | PlaNet Fox from Pixabay]
Takie zagrożenia dla zdrowia występują również u osób podróżujących ruchliwymi drogami, ostrzegają uczeni z Uniwersytetu Waszyngtońskiego. Niefiltrowane powietrze pochodzące z ruchu ulicznego w godzinach szczytu znacznie podnosi ciśnienie krwi pasażerów, zarówno już w samochodzie, jak i do 24 godzin później.

- Organizm zawiera złożony zestaw systemów, które starają się utrzymać ciśnienie krwi w mózgu przez cały czas na tym samym poziomie. To bardzo skomplikowany, ściśle regulowany system i wydaje się, że gdzieś w jednym z tych mechanizmów zanieczyszczenie powietrza spowodowane ruchem drogowym zaburza ciśnienie krwi - mówi prof. Joel Kaufman, współautor badań.
Wcześniejszy eksperyment przeprowadzony w laboratorium pokazał, że ekspozycja na spaliny diesla podnosi ciśnienie krwi w kontrolowanym środowisku. Teraz jednak oceniono to w warunkach rzeczywistych poprzez wyodrębnienie skutków zanieczyszczenia powietrza związanego z ruchem drogowym.

Uczestnicy jeździli w godzinach szczytu w Seattle i monitorowano u nich równocześnie ciśnienie krwi. Przy dwóch przejazdach do samochodu wpuszczono niefiltrowane powietrze drogowe. Przy trzecim samochód został wyposażony w wysokiej jakości filtry HEPA, które blokowały 86 proc. cząstkami stałymi.

Oddychanie niefiltrowanym powietrzem powodowało wzrost netto o ponad 4,50 mm Hg w porównaniu z przejazdem, podczas którego zamontowano filtry. Wzrost ciśnienia krwi nastąpił szybko, osiągając szczyt po około godzinie od rozpoczęcia jazdy i utrzymując się na stałym poziomie przez co najmniej 24 godziny.

Wzrost ciśnienia porównywalny z efektem stosowania diety wysokosodowej

- Wiemy, że umiarkowany wzrost ciśnienia krwi na poziomie populacji wiąże się ze znacznym wzrostem ryzyka . Zwiększa się świadomość, że zanieczyszczenie powietrza przyczynia się do chorób serca. Odkrycie, że zanieczyszczenie powietrza na drogach może tak bardzo wpływać na ciśnienie krwi, jest ważnym elementem całej układanki - uważa prof. Kaufman.

Odkrycia rodzą również pytania dotyczące roli ultradrobnych cząstek. Najdrobniejsze z nich mają średnicę mniejszą niż 100 nanometrów. Zanieczyszczenia powietrza spowodowane ruchem drogowym zawierają duże stężenia tych cząstek. Jak odkryto podczas testów, niefiltrowane powietrze zawierało ich wysoki poziom, chociaż ogólny poziom zanieczyszczenia mierzony stężeniem drobnych cząstek (PM 2,5) był stosunkowo niski.

- Ultradrobne cząstki to substancja, która została najskuteczniej odfiltrowana w naszym eksperymencie - ich ilość była najwyższa na drodze i niska w przefiltrowanym środowisku. Może to oznaczać, że ultradrobne substancje mogą być szczególnie istotne dla ciśnienia krwi - uważa prof. Kaufman.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • Oferty pracy