Strona głównaZdrowieZanieczyszczenie powietrza jest śmiertelne - szczególnie zagraża ludziom starszym

Zanieczyszczenie powietrza jest śmiertelne - szczególnie zagraża ludziom starszym

Z amerykańskich badań wynika, że więcej zgonów wśród ludzi starszych odnotowuje się w dni, w których zanieczyszczenie powietrza jest wyższe niż przeciętnie.
Zanieczyszczenie powietrza jest śmiertelne - szczególnie zagraża ludziom starszym [Fot. Grzegorz Polak - Fotolia.com] Uczeni przeanalizowali 22 miliony zgonów w całych Stanach Zjednoczonych, chcąc sprawdzić, czy istnieje związek pomiędzy ilością śmierci a fluktuacjami dziennych stężeń ozonu wytwarzanego w reakcji zanieczyszczeń z promieniami słonecznymi i tak zwanym PM 2,5 (pyłem zawieszonym), czyli mieszaniną cząstek zawieszonych w powietrzu i kropelek cieczy złożonych z kwasów (takich jak azotany i siarczany), amonu, wody, czarnego węgla, organicznych substancji chemicznych, metali i in.

Ustalono, że ryzyko śmierci wśród starszych ludzi jest wyższe w dni, w których wzrasta , nawet jeśli poziom zanieczyszczeń znajduje się poniżej limitu uznanego za bezpieczny przez amerykańskie organy regulacyjne (w tym przez U.S. Environmental Protection Agency, EPA).

Już wcześniejsze badania wiązały zanieczyszczenie powietrza ze zwiększonym ryzykiem przewlekłych problemów zdrowotnych i , ale skupiały się one na miastach. Teraz wzięto pod uwagę także mniejsze miejscowości, również wsie.

Nawet, gdy jakość powietrza spełniała normy EPA, każdy dzienny wzrost o 10 μg / m3 poziomu PM 2,5 był związany z dziennym zwiększeniem o 1,42 zgonów dla miliona osób. Każdy 10-procentowy wzrost dziennego poziomu ozonu miał związek z 0,66 więcej zgonów na milion ludzi.

Jak wyjaśniają autorzy analiz, wspomniana korelacja wynika najprawdopodobniej z tego, że oddychanie zanieczyszczonym powietrzem może pogorszyć istniejące choroby układu oddechowego, takie jak czy . U ludzi młodszych intensyfikacja chorób może nie mieć poważnych konsekwencji, ale u osób starszych i bardzo chorych może oznaczać ryzyko silnego pogłębienia objawów chorób i śmierci.

Co istotne, świadomi zagrożenia powinni być także mieszkańcy obszarów wiejskich o stosunkowo dobrej jakości powietrza - ekspozycja na zanieczyszczenia w dniach, gdy są one wyższe z powodu złych warunków pogodowych lub podczas pożaru również może być niebezpieczna.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Komentarze

 • 10:06:13, 02-01-2018 ~gość: 94.254.155.xxx

  Powinien być zakaz jazdy samochodami osobowymi i palenia w piecach. Ogrzewanie elektryczne i gazowe powinny być tańsze w okresie grzewczym minimum o 30%! Węgiel opałowy w składach tylko najwyższej jakości!
  Sprzedaż węgla i palenie węglem niskiej jakości pod karą minimum 5000 zł! Truje nas też Huta Lenina vel Acelor/Mittal oraz elektrociepłownia ŁĘG w Krakowie! Filtry oczyszczające które mają zainstalowane mogą najwyżej oczyszczać 30% trucizny wydobywającej się z ich kominów!
  PS. Przez "tanich drani", Ja muszę w masce antysmogowej przebywać w mieszkaniu i zewnątrz!
  Pozdro.
  Senior/plus.
  ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Akademia Pełni Życia
 • eGospodarka.pl
 • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
 • Poradnik-zdrowia.pl
 • Oferty pracy