Strona głównaZdrowieSiedzący styl życia znacznie zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci

Siedzący styl życia znacznie zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci

Jak uważają uczeni, ludzie żyją dłużej, gdy wstają i się trochę poruszają po dwudziestu minutach pozostawania w pozycji siedzącej. Przykładowo, dane pokazują, że starsze kobiety, które siedziały przez 11,7 godziny lub więcej dziennie, zwiększały swoje ryzyko przedwczesnej śmierci o 30 procent, niezależnie od tego, czy intensywnie ćwiczyły.
Siedzący styl życia znacznie zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci [fot. Ekaterina Ershova from Pixabay]
Za pomocą urządzeń monitorujących ruch przez siedem dni mierzono długość pozostawania w pozycji siedzącej i ogólną aktywność niemal 6,5 tys. kobiet w wieku 63 - 99 lat, których zdrowie monitorowano następnie przez osiem lat.

stanowi ryzyko dla zdrowia, ponieważ osłabia skurcze mięśni, przepływ krwi i glukozy. - Kiedy siedzisz, przepływ krwi w całym organizmie zwalnia, zmniejszając wychwyt glukozy. Mięśnie nie kurczą się tak bardzo, więc wszystko, co wymaga zużycia tlenu do poruszania się mięśni, słabnie, a tętno jest niskie - wyjaśnia Andrea LaCroix, współautorka badań.

Niestety ćwiczenia nie mogą cofnąć tych negatywnych skutków. Jak pokazują testy, niezależnie od tego, czy kobiety wykonywały długie treningi o umiarkowanej lub intensywnej intensywności, miały takie samo zwiększone ryzyko , jeśli siedziały przez długie godziny.

- Jeśli wybiorę się na godzinny szybki spacer, a resztę dnia będę siedzieć, odczuję wszystkie negatywne skutki dla mojego metabolizmu - stwierdza LaCroix.

- Ryzyko zaczyna rosnąć, gdy siedzisz około 11 godzin dziennie, w połączeniu z dłuższą pojedynczą „sesją" siedzenia. Na przykład, gdy siedzenie trwa jednorazowo dłużej niż 30 minut wiąże się z wyższym ryzykiem niż utrzymywanie takiej pozycji przez 10 minut „na raz". Większość ludzi nie będzie wstawać sześć razy na godzinę, ale może mogliby wstawać przynajmniej raz na godzinę lub mniej więcej co 20 minut. Nie muszą iść gdziekolwiek, mogą po prostu stać przez chwilę - wyjaśnia LaCroix.

Eksperci podkreślają jednak, że nie każde siedzenie jest takie samo. - Patrząc poza schorzenia typu , zaczynamy myśleć o skutkach poznawczych, w tym otępieniu - mówi Steve Nguyen, współautor badań. - Istnieją czynności stymulujące funkcje poznawcze, które mogą skutkować siedzącym trybem życia, np. siedzenie podczas nauki nowego języka. Czy siedzący tryb życia w tym kontekście jest ogólnie szkodliwy dla danej osoby? Myślę, że trudno powiedzieć - dodaje.

- Stworzyliśmy świat, w którym pozostawanie w pozycji siedzącej jest czymś standardowym. Możesz być pochłonięty/a oglądaniem telewizji lub przeglądać Instagram godzinami. Jednak tak długie siedzenie nie jest tym, co nam służy u warto to zmienić - abyśmy nie byli tak pochłonięci zajęciami, które wiążą się długotrwałym siedzeniem - wyjaśnia LaCroix.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć