Strona głównaZdrowieZadbaj o serce nim będzie za późno

Zadbaj o serce nim będzie za późno

Narodowy Instytut Zdrowia opublikował raport pt. „Sytuacja Zdrowotna Ludności Polski”. Dane są alarmujące: poprawa zdrowia Polaków odnotowana w latach 90 - tych XX wieku gwałtownie wyhamowała. Najbardziej zagrażają nam choroby układu krążenia. Dlaczego tak się dzieje i jak temu zaradzić?
Według autorów raportu zdecydowanie najczęstszą przyczyną przedwczesnych zgonów są choroby układu krążenia (w 2006 r. 46% ogółu zgonów). Stanowią one znacznie częstszą przyczynę zgonów Polaków w porównaniu do mieszkańców innych państw Unii Europejskiej. W świetle danych z raportu, główną rolę wśród chorób układu krążenia odgrywają: choroba niedokrwienna serca, w tym zawał serca (w 2006 roku 50 tys. zgonów), choroby naczyń mózgowych (38,4 tys. zgonów), inne choroby serca (40,1 tys. zgonów) i miażdżyca (30,2 tys. zgonów).

Niechlubnie wyróżniamy się na tle UE także wysokimi współczynnikami hospitalizacji z powodu nadciśnienia tętniczego w niemal wszystkich grupach wieku oraz z powodu zawału serca w młodszym i średnim wieku. Patrząc na styl życia Polaków, jaki wyłania się z badań, nic w tym dziwnego...

W porównaniu z naszymi unijnymi sąsiadami palimy więcej papierosów, rzadziej uprawiamy sport, jemy bardzo mało owoców i warzyw. Nieprawidłowa dieta i nieodpowiedni styl życia czy też zanieczyszczenie środowiska towarzyszą nam na co dzień.

Wyniki raportu to nie tylko statystyka. To realny obraz zdrowia naszego społeczeństwa i należy go potraktować w kategoriach ostrzeżenia.

Jak więc ochronić się przed poważnymi i nieodwracalnymi w skutkach problemami? Na to pytanie brakuje jednoznacznej odpowiedzi. Nic nam nie zagwarantuje w 100% bezpieczeństwa, ale możemy dołożyć wszelkich starań, by zminimalizować ryzyko przedwczesnej śmierci. Wystarczy, że zdamy sobie sprawę z czyhających zagrożeń i w porę zastosujemy odpowiednie działania ochronne i zapobiegawcze.

Żeby to zrobić, powinniśmy ograniczać stres oraz podejmować regularny wysiłek fizyczny. Jednak najważniejsze, by to co jemy, było zdrowe dla serca. Niezbędne są mu przede wszystkim kwasy omega 3, witaminy B6 i B12 oraz kwas foliowy.

Najbardziej rozpowszechnionym czynnikiem ryzyka chorób układu krążenia są anomalie lipidowe, które występują u ponad połowy dorosłych Polaków. Anomaliami lipidowymi określa się zmiany poziomu cholesterolu LDL, HDL oraz trójglicerydów.

Na ilość cholesterolu we krwi wpływa rodzaj diety. Żywność niezdrowa, wysoko przetworzona, z dużą ilością tłuszczów nasyconych pochodzenia zwierzęcego (tłuste wędliny, mięso, masło, smalec) z pewnością nam nie służy. Alternatywą dla niej są takie produkty jak: ryby morskie, oleje (lniany, rzepakowy), orzechy włoskie, migdały i siemię lniane. Znajdujące się w nich nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 (EPA, DHA) korzystnie wpływają na poziom trójglicerydów, zmniejszają ilość tzw. „złego” cholesterolu LDL, a zwiększają HDL czyli „dobrego”. Obniżają też ciśnienie krwi wskutek rozkurczu naczyń krwionośnych. W ten sposób zmniejszają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Niestety, przeciętne spożycie kwasów omega 3 w Polsce jest dużo niższe od zalecanego. Nie tylko z powodu rzadkiego sięgania po produkty bogate w te składniki, ale także dlatego, że żywność kupowana w sklepach wcześniej została poddana procesom, które miały jej zapewnić jak najdłuższy okres przydatności do spożycia. W trakcie produkcji eliminuje się zatem te składniki, które są nietrwałe - a to charakteryzuje grupę omega 3.

Oprócz pomiaru cholesterolu i trójglicerydów, ryzyko miażdżycy można ocenić na podstawie wzrostu stężenia homocysteiny we krwi. Jest ona aminokwasem, który w większym stężeniu uszkadza naczynia krwionośne oraz wywołuje procesy zapalne, czego efektem jest zwapnienie oraz zwężanie się naczyń krwionośnych. Szacuje się, iż podwyższony poziom tego związku dotyczy od 20% do 40% pacjentów z miażdżycą.

Prawidłowy poziom homocysteiny regulują w organizmie witaminy B6, B12 oraz kwas foliowy (folacyna). Tych składników, podobnie jak kwasów omega 3, jest zbyt mało w codziennej diecie naszego społeczeństwa. W takiej sytuacji zalecana jest suplementacja diety.

Dane statystyczne dla wielu z nas są tylko zbiorem mało pasjonujących, nic nieznaczących tabelek i wykresów. Ważne jest jednak, aby zrozumieć, że za każdą cyfrą stoją prawdziwe dramaty, dlatego dobrze jest wziąć sobie do serca alarm podniesiony przez naukowców i nie myśleć sobie - „mnie to nie dotyczy”.

Adrianna Buniewicz / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 10:44:51, 15-12-2008 Brunek_L

    z sercem to nie ma żartów. Sam coś o tym wiem. Kiedyś w ogóle o nie nie dbałem. Teraz jako tako, piję raz dziennie mollersa. Tran podobno świetnie wpływa na pracę serca. No i wzmacnia odporność.
  • 10:52:59, 15-12-2008 babciela

    Serce najlepiej regeneruje sie wtedy kiedy człowiek jest w ruchu...
  • 15:33:18, 15-12-2008 Ludgarda

    Cytat:
    babciela
    Serce najlepiej regeneruje sie wtedy kiedy człowiek jest w ruchu...

    Tak, bez wątpienia, a także odpowiednia dieta, wystrzeganie się stresu, uzbrojenie się w jakiś wewnętrzny spokój... Sama po sobie wiem,że jak się zdenerwuję, to momentalnie boli mnie głowa!
  • 23:59:42, 15-12-2008 jakempa

    Niedawno kupilam ksiązkę Prof.CHristiaana Barnarda który pierwszy dokonal transplantacji serca pt, 50 drog do zdrowego serca'',który ze szczerością opisuje wiele szczegółów zwiazanych z jego życiem zawodowym i prywatnym, obala wiele mitów związanych np. z obsesją dzisiejszych lekarzy na temat cholesterolu, czy drastycznych diet, wspaniała ksiazka, przytoczę tylko końcówkę z tej ksiażki,.''Jeśli chcesz mieć zdrowe serce, to; - nie dręcz się dietami. -pij umiarkowanie czerwone wino, -nie stresuj się swoim cholesterolem.,-panuj nad nowoczesną techniką,- rzuć palenie,..takze bierne,.-pokochaj muzykę,.-wybierz dla siebie odpowiedni sport.-okazuj uczucia.-śmiej się nawet do lustra.-uwierz w coś,,/'' Te watki oczywiscie są rozwinięte, ale napawają optymizmem, NAPRAWDĘ WARTO MIEC TĄ KSIĄŻKĘ i sięgac do niej, CZĘSTO
    ... zobacz więcej
  • 09:01:28, 16-12-2008 babciela

    No, w sumie to jest tzw pozytywny stosunek do zycia- ale wtedy trzebaby stale zażywac jakiegos rozweselacza- w naszej sytuacji ekonomicznej,stosunkow miedzylydzkich nie ma innej opcji
  • 00:06:59, 17-12-2008 jakempa

    Oj babcielu, o te rozweselacze wcale nietrudno, popatrz tylko na nasze programy w tv , czy obrady sejmu, ale tak... jak na kabaret, nie poważnie,, to dopiero jest ubaw po pachy, a coś w plynie? Jak się bardzo zechce a kasy zabraknie,,, to przecież już to przerobiliśmy w czasie kartkowym, No i serce będzie zdrowe, a jak na duszy.....ho,ho,hoooooooo
  • 19:05:41, 18-12-2008 Wieslaw_ww

    ruch i tran sam piję i dużo cwiczę dlatego serce mam jak dzwon.
  • 19:16:07, 18-12-2008 Malwina

    najcenniejszy dla mnie jest śmiech, ale ten w który człowiek serdecznie wpada i nie moze się opanować...i rży do łez jak koń.Bardzo rzadko mi sie to trafia, ale dla mnie uzdrawiające...Ostatnio tak sie chichrałam pisząc z Donką 35 na gg- spałam potem jak młody bóg...
  • 19:30:38, 18-12-2008 jip

    Cytat:
    jakempa
    Niedawno kupilam ksiązkę Prof.CHristiaana Barnarda który pierwszy dokonal transplantacji serca pt, 50 drog do zdrowego serca'',który ze szczerością opisuje wiele szczegółów zwiazanych z jego życiem zawodowym i prywatnym, obala wiele mitów związanych np. z obsesją dzisiejszych lekarzy na temat cholesterolu, czy drastycznych diet, wspaniała ksiazka, przytoczę tylko końcówkę z tej ksiażki,.''Jeśli chcesz mieć zdrowe serce, to; - nie dręcz się dietami. -pij umiarkowanie czerwone wino, -nie stresuj się swoim cholesterolem.,-panuj nad nowoczesną techniką,- rzuć palenie,..takze bierne,.-pokochaj muzykę,.-wybierz dla siebie odpowiedni sport.-okazuj uczucia.-śmiej się nawet do lustra.-uwierz w coś,,/'' Te watki oczywiscie są rozwinięte, ale napawają optymizmem, NAPRAWDĘ WARTO MIEC TĄ KSIĄŻKĘ i sięgac do niej, CZĘSTO
    I to jest ta najprawdziwsza prawda. Z tym, że czasem jak nie mam czerwonego wina to kieliszeczek nalewki a nawet takiej co to nie plami duszy, no i wszystko co każą wyżej, szczególnie śmiej się nawet do lustra, - przerabiałem serce to mogę uznać się za trochę znawcę.
    ... zobacz więcej
  • 22:24:51, 18-12-2008 jakempa

    Te naleweczki, to napewno dają pozytywne wyniki, bo jak widać po tych seniorkach aktorkach /Grodzienska, Kwiatkowska, Tyszkiewicz,śp, Bielicka itd./One w swoich wywiadach często podkreślały,że przed snem kieliszeczek pozwala im zasnąć, a rano do kawki poprawia krązenie.

Strony : 1 2 nastepna »

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Aktywni 50+
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy