Strona głównaZdrowieSen sposobem na przezwyciężenie traumy

Sen sposobem na przezwyciężenie traumy

Sen może pomóc mózgowi radzić sobie z bolesnymi wspomnieniami. Jeśli ktoś doznał poważnej emocjonalnej traumy, prawdopodobnie będzie o tym pamiętać kładąc się do łóżka - intensywność analizy i odczuwania tego, co złe, ma miejsce w ramach przetwarzania czy przepracowania bólu.
Sen sposobem na przezwyciężenie traumy Według badań uczonych z University of California, sen to dobry sposób na pozbycie się urazu - rzeczywiście pomaga leczyć rany.

W badaniu wzięło udział trzydzieści pięć zdrowych osób dorosłych. Uczestników podzielono na dwie grupy. Wszystkie osoby obejrzały emocjonalne obrazy przy dwóch okazjach w odstępie 12 godzin. Użyto skanów MRI do monitorowania aktywności mózgu uczestników.

Jedna grupa oglądała traumatyczne zdjęcia rano i wieczorem i nie spała między jedną a drugą sesją, druga grupa oglądała fotografie w godzinach wieczornych, następnie układała się do snu, a rano ponownie przyglądała się zdjęciom. U tych, którzy spali pomiędzy sesjami, odnotowano znaczny spadek reakcji emocjonalnych - skany MRI tych uczestników wykazały zmniejszoną aktywność w jądrze migdałowatym, części mózgu związanej z przetwarzaniem emocji. Gdy aktywność tego obszaru jest ograniczona, racjonalna część mózgu - kora przedczołowa - przejmuje „kierownictwo". Naukowcy odkryli również, że podczas snu poziomy pewnych aktywności zmniejszyły się powodując odczuwanie mniejszego stresu u osób, które spały między oglądaniem traumatycznych zdjęć.

Jak wskazują uczeni, to ważne odkrycie dla osób cierpiących na stres pourazowy. Naukowcy postanowili zbadać związek pomiędzy snem i traumatycznymi przeżyciami emocjonalnymi z powodu informacji od weteranów wojennych, którzy przyjmowali określone leki i twierdzili, że dzięki medykamentom lepiej sypiali. Leki odpowiadające za regulację ciśnienia krwi zmniejszały poziom noradrenaliny substancji odpowiedzialnej za stres umożliwiając śpiącym przejść przez fazę REM (faza snu, w której występują szybkie ruchy gałek ocznych) bez powtarzających się koszmarów. To z kolei pomogło weteranom szybciej przezwyciężyć ich traumatyczne doświadczenia.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 19:09:22, 09-12-2011 elzbietab44

    Jak byłam młoda i miałam problem możliwość spania bardzo mi pomagała.Niestety z wiekiem problemy przeszkadzały mi w zasypianiu.A obecnie nawet pełnia księżyca nie pozwala mi spać i tabletki nasenne nie pomagają.Co mam robić?

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy