Strona głównaZdrowieTerapia ekspozycyjna i uważność pomagają pacjentom po zatrzymaniu krążenia

Terapia ekspozycyjna i uważność pomagają pacjentom po zatrzymaniu krążenia

Uważność pozwala na osłabienie objawów stresu pourazowego u osób, które przeżyły nagłe zatrzymanie krążenia (NZK).
Terapia ekspozycyjna i uważność pomagają pacjentom po zatrzymaniu krążenia [fot. PublicDomainArchive from Pixabay]
Każdego roku u ponad 356 tysięcy Amerykanów dochodzi do pozaszpitalnego , z czego 90 procent kończy się śmiercią. Badania pokazują, że po wypisie ze szpitala co trzecia osoba, która przeżyła, zgłasza objawy spełniające kryteria zespołu (PTSD).

- Poza cierpieniem emocjonalnym, nasilone objawy wiążą się z nasilonym ryzykiem przedwczesnej śmierci i ryzykiem sercowo-naczyniowym, nie opracowano jednak i nie przetestowano żadnego leczenia psychoterapeutycznego dla tej grupy - mówi dr Maja Bergman z Columbia University Irving Medical Center.

- Terapia ekspozycyjna jest standardową metodą leczenia zespołu stresu pourazowego, ale jej bezpieczeństwo i skuteczność w przypadku osób po NZK, u których źródło traumy znajduje się w ciele, a nie w świecie zewnętrznym, pozostają niepotwierdzone - wyjaśnia prof. Yuval Neria, współautor badań.

Aby zaspokoić wyjątkowe potrzeby emocjonalne pacjentów z NZK, terapia ekspozycyjna powinna zawierać elementy uważności. Może to zwiększyć zarówno chęć zaangażowania się w techniki ekspozycji, jak i późniejsze wyniki.

Zaprojektowano badanie z udziałem osób, które przeżyły zatrzymanie krążenia i zmagały się z zespołem stresu pourazowego (PTSD). Terapia ekspozycyjna, czyli AMBET, może zmniejszyć objawy stresu pourazowego.

Program składał się z ośmiu 90-minutowych cotygodniowych sesji prowadzonych zdalnie ze względu na ograniczenia związane z COVID-19. Obejmowały działania w zakresie ekspozycji i , a także psychoedukację sercowo-naczyniową.

Terapia ekspozycyjna u pacjentów z NZK obejmowała powrót do traumatycznego wydarzenia poprzez dyskusję, kierowane obrazowanie i inne techniki pomagające pacjentom skonfrontować się ze wspomnieniami i je przetworzyć. Uważność, o której wiadomo, że normalizuje fizjologiczne reakcje na stres, umożliwiała ekspozycję na wewnętrzne bodźce ciała, co wspomaga zachowania adaptacyjne.

U 80 proc. pacjentów taki program skutkował znaczną poprawą. Po ośmiu tygodniach terapii nie wykazywali oni już zespołu stresu pourazowego (PTSD).

Oprócz korzyści psychologicznych, AMBET poprawiła zachowania zdrowotne układu sercowo-naczyniowego, w tym jakość snu i przełożyła się na zwiększoną aktywność fizyczną.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Kosciol.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy