Strona głównaZdrowiePrzewlekłe zaparcia - winna jest dieta i siedzący styl życia

Przewlekłe zaparcia - winna jest dieta i siedzący styl życia

Jeśli stosujesz nieprawidłową dietę i spędzasz wiele godzin dziennie siedząc, to masz znacznie większe ryzyko przewlekłego zaparcia.
Przewlekłe zaparcia - winna jest dieta i siedzący styl życia [Fot. vchalup - Fotolia.com] Badacze z Harvard Medical School w Bostonie odkryli, że od 1997 roku liczba hospitalizacji ze względu na problemy z wzrosła ponad dwukrotnie. Główne czynniki tego status quo to niewłaściwy sposób odżywiania się i spędzanie większości dnia w pozycji siedzącej.

Gdy zaparcia stają się przewlekłe, mogą skutkować poważnymi komplikacjami, takimi jak hemoroidy i wypadanie odbytu u dorosłych i starszych osób, a to z kolei często oznacza konieczność poddania się zabiegom chirurgicznym.

Dietetycy wskazują, że w dużej mierze winna jest tej sytuacji tzw. „dieta zachodnia", pełna wysokotłuszczowych produktów jednocześnie ubogich w . W większości przypadków zaparcia wynikają ze spożycia przetworzonej żywności i niskiego ilości błonnika w menu. Trzeba dołączyć do jadłospisu więcej , a wtedy łatwiej będzie się regularnie wypróżniać, mówią lekarze.

Poza tym prawdopodobieństwo wystąpienia zaparć jest wyższe, gdy przez większość dnia pozostaje się w pozycji siedzącej, powoduje to realne i znaczne spowolnienie pracy przewodu żołądkowo-jelitowego. Aby osłabić efekty siedzącej pracy, nie trzeba wykonywać wymagających treningów, wystarczy odbywać choćby krótkie , które pobudzają ruchy jelit i pomagają poczuć się lżej.

Odstęp czasowy pomiędzy ruchami jelit jest bardzo zróżnicowany. Niektórzy ludzie odczuwają je trzy razy dziennie. Inni tylko raz lub dwa razy w tygodniu. Jeśli jednak trwa dłużej niż 3 lub więcej dni, to zwykle za długi okres. Zaparcia oznaczają zazwyczaj: niewielkie ruchy jelit, kłopoty z wypróżnianiem się, twardy kał, uczucie niecałkowitego opróżnienia jelit, ból brzucha. W przypadku sporadyczneych zaparć można pomóc sobie poprzez picie większej ilości płynów, picie czegoś ciepłego, zjedzenie większej niż zwykle ilości warzyw i owoców, zaserwowanie sobie śliwek i otrębów.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 18:49:41, 10-10-2017 Zbyszek_krk

    To prawda. U nie siedzacy tryb zycia spowodował wzmożone zaparcia.Próbołem pic różne napary, ale nie wiele pomagało. Dopiero zmiana diety, wiecej ruchu ( u mnie jazda na rowerze) oraz aplikacja czopków evaqu unormowało moje wypróżnienia. Czopki poleciła mi żona która ma problemy z zaparciami a te czopki w krótkim czasie przynoszą ulgę
    ... zobacz więcej
  • 13:03:55, 25-10-2017 Kazimierz

    Mam ten problem od dawna i stosuję różne sposoby od dawna. Między innymi jem śliwki , węgierki, kompot z nich, piję herbatę z saszetek "figura" itp.Działają, ale spróbuję tych czopków "evaque". Dziękuję serdecznie za poradę.
  • 12:22:07, 29-12-2017 morwind

    Niestety ale w wielu sytuacjach sami jesteśmy sobie winni. Wiele osób próbuje się leczyć lekami przeczyszczającymi ale nie jest to absolutnie wyjście z sytuacji. Takie leki to rozwiązanie jedynie na chwilę. Jeśli jednak chcemy się pozbyć zaparć raz na zawsze to proponuję:
    pić dużo wody
    oraz zmienić dietę ( wprowadzić do niej więcej błonnika)
  • 21:25:15, 26-01-2018 ~gość: 95.160.154.xxx

    W okresie ciąży stosowałam na zaparcia czopki evaqu, polecone przez ginekologa, w pelni bezpieczne.
  • 13:03:26, 28-07-2021 KarinaMa

    A stosujecie jakieś probiotyki? Przecież jeśli nie zabezpieczacie w żaden sposób swoich jelit, to potem mogą pojawiać się takie problemy. Właśnie dlatego warto byłoby zajrzeć do https://ktomalek.pl/probiotyki-prebi...biotyki/k-14/1 i zorientowac się, co byłoby dla Was najkorzystniejsze w tym zakresie.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy