Strona głównaZdrowieProsty sposób na trudne zaparcia

Prosty sposób na trudne zaparcia

Współczesne łazienki miewają bardzo ciekawy design i imponujące rozwiązania, ale okazuje się, że większość z nich odznacza się jednym ważnym mankamentem - toaletami, które nie sprzyjają załatwianiu potrzeb fizjologicznych. Tymczasem dobrze zaprojektowana ubikacja lub przyjęcie odpowiedniej pozycji pozwala pozbyć się zaparć.
Prosty sposób na trudne zaparcia [Fot. Voyagerix - Fotolia.com] W europejskich łazienkach muszle klozetowe są zazwyczaj na takim poziomie, że załatwiamy się w pozycji siedzącej, przypominającej tę, którą przyjmujemy choćby przed komputerem czy przy wykonywaniu innych codziennych czynności. To zaś wcale nie pomaga w załatwianiu potrzeb fizjologicznych.

Gastroenterolodzy z Uniwersytetu Stanowego Ohio mówią, że proste urządzenie do podnoszenia nóg poprawia ruch jelit. Podpórka pomaga przybierać pozycję przypominającą tę „w kucki". To z kolei wydaje się zmieniać kąt anatomiczny tak, że łatwiej jest się wypróżniać.

W dużej części świata, w tym Azji, Afryce czy na Bliskim Wschodzie przyjmuje się jakąś formę kucania podczas ruchu jelit. Tymczasem ludzie mieszkających w krajach rozwiniętych korzystają z łazienek zaprojektowanych tak, że trzeba na toalecie usiąść.

Jeśli jednak ktoś cierpi na , może pomóc sobie stosując proste rozwiazanie - wystarczy używać podpórki do nóg, a wówczas wypróżnianie będzie łatwiejsze.

O zaparciu mówi się, gdy dana osoba wypróżnia się nie częściej niż trzy razy w tygodniu. Leczenie obejmuje zwykle zmianę diety, w tym picie większych ilości wody oraz dołączenie do jadłospisu produktów z . Poza tym stosowane są dostępne bez recepty środki, które ułatwiają wypróżnianie.

Badacze przeprowadzili testy z udziałem 52 osób. 30 proc. z nich deklarowało zaparcia, 44 proc. przyznawało, że miewają kłopoty z wypróżnianiem się, a niemal 56 proc. powiedziało, że po wypróżnieniu zauważają ślady krwi na papierze toaletowym. Okazało się, że stosowanie podpórki pod nogi, a więc zmiana pozycji podczas załatwiania potrzeb fizjologicznych, ułatwiła siedemset na tysiąc wyopróżnień uczestników badania.

Badacze sądzą, że to proste rozwiązanie może byc stosowane w szpitalach i domach opieki, a także pomóc ludziom, którzy mają oraz doświadczają zaparć z powodu stosowania leków opioidowych.

Przeczytaj także


Hemoroidy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Hemoroidy to żylaki odbytu, czyli poszerzone żyły splotu odbytniczego. Prawie zawsze są źródłem istotnego dyskomfortu. Najbardziej narażone na tę chorobę są osoby prowadzące siedzący tryb życia, kobiety w ciąży oraz osoby po 50-tym roku życia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 09:24:24, 13-11-2017 ~gość: 83.10.171.xxx

    na zaparcia polecam dicopeg jest bardzo skuteczny i szybko działa
  • 13:16:07, 26-08-2020 kento

    U mnie pomagało wyłącznie Goko. Chodziłem po lekarzach, przyjmowałem suplementy, a niestety - żadnego efektu to nie dawało. Okazało się, że muszę przybierać pozycję w kucki i używać przy tym Goko - wszystko nagle puściło i zrobiło się normalnie. To bardzo dziwne uczucie, dziwne rozwiązanie, ale kiedy to puszcza... ciężko to opisać. Wcześniej nie zdawałem sobie sprawy z tego, że zaparcie mogą być aż takim problemem. Mogą.
  • 12:40:40, 23-10-2020 schmidt.sienna

    W tej kwestii zdecydowanie chcę udać się na badania profilaktyczne.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy