Strona głównaZdrowiePóźna pora snu przekłada się na słabej jakości dietę

Późna pora snu przekłada się na słabej jakości dietę

Wśród zdrowych ludzi, których zwyczajowy czas snu wynosił co najmniej 6,5 godziny, późne pory zasypiania były powiązane z większym spożyciem fast foodów i mniejszą ilością warzyw w diecie. Przekładało się to też na mniejszą aktywność fizyczną.
Późna pora snu przekłada się na słabej jakości dietę  [fot. Lisa Gielis from Pixabay]
Późne godziny są powiązane z niższym , ale nie z całkowitym spożyciem kalorii. Przekładają się jednak na gorszą jakość diety, szczególnie na większą ilość i mniejszą dawkę warzyw oraz nabiału w codziennym menu.

- Wyniki pomagają lepiej zrozumieć, w jaki sposób pora snu oprócz czasu jego trwania może wpływać na ryzyko otyłości - mówi prof. Kelly Glazer Baron z Northwestern University w Chicago.

- Możliwe, że złe nawyki żywieniowe mogą predysponować osoby późno sypiające do zwiększonego ryzyka przyrostu masy ciała - wskazuje prof. Glazer.

W badaniach wzięło udział niemal sto zdrowych osób w wieku 18 - 50 lat, których czas snu wynosił co najmniej 6,5 godziny na dobę. Zastosowano 7-dniową aktygrafię nadgarstka w celu pomiaru snu, poproszono uczestników o prowadzenie dzienników posiłków dla pomiaru spożycia kalorii i wzorców odżywiania oraz użyto opaski SenseWear na ramię w celu pomiaru aktywności fizycznej. Oceniano czas działania w przyćmionym świetle. Tłuszcz w organizmie oceniano za pomocą absorpcjometrii dwuosiowej.

Jak się okazało, im później uczestnicy kładli się spać, tym mniej zdrowo wyglądała ich dieta i tym rzadziej angażowali się w ćwiczenia fizyczne. W dłuższej perspektywie może zwiększać ryzyko wielu różnych chorób, ostrzegają eksperci.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy