Strona głównaZdrowiePomidorowe zdrowie i smak

Pomidorowe zdrowie i smak

Kuchnia bez pomidorów? Niemożliwe. O włoskiej czy hiszpańskiej moglibyśmy wręcz zapomnieć. Ale nawet nasza, rodzima, polska kuchnia nie istnieje bez pomidorów. Nie sposób przecież wyobrazić sobie menu bez ulubionej zupy pomidorowej, albo frytek bez keczupu.
Pomidory przybyły do Polski wraz z włoszczyzną z dworu królowej Bony. Tam przywędrowały aż z Ameryki Południowej. To właśnie stamtąd, z języka Azteków pochodzi określenie pomidora – tomatl – przejęte przez wiele języków europejskich. Polskie słowo pomidor pochodzi z języka włoskiego i oznacza złote jabłka. Jeszcze w dziewiętnastym wieku krzaki pomidorów uważane były za rośliny ozdobne, a owoce za trujące. Kiedy tylko Europejczycy odważyli się spróbować „złotych jabłek”, Francuzi bardzo szybko przypisali im właściwości afrodyzjakalne i przemianowali na „jabłka miłości”.

© volff - Fotolia.comNiezależnie od tego „niesprawdzalnego” działania, pomidory mają nam wiele do zaoferowania. Są niskokaloryczne i doskonale poprawiają trawienie. Pachnące czerwone kule to prawdziwa bomba witaminowa. Zawierają przede wszystkim wiele witamin z grup A, B i C, a także mnóstwo potasu i żelaza. Ale najważniejsze są nienasycone kwasy tłuszczowe i pektyna, które odpowiadają za obniżenie cholesterolu w naszym organizmie. Ale to nie wszystko. Istotną substancją jest także likopen, który odpowiada za piękny kolor pomidora. Likopen posiada przede wszystkim niezwykłą moc zapobiegania jednej z najczęściej pojawiających się odmian nowotworu u mężczyzn – raka prostaty. Aby zwiększyć przyswajalność likopenu zaleca się spożywanie pomidorów wraz z tłuszczami, na przykład po podgrzaniu z oliwą, albo w postaci przecieru lub keczupu. Pomidor to jednak nie tylko zdrowy kąsek. Ze względu na dużą zawartość kwasów cytrynowego, jabłkowego i szczawiowego często wykorzystywany jest także w kosmetyce (w nutrikosmetykach).

Sosy, przeciery pomidorowe i potrawki – to wszystko może być prostą receptą na unikanie raka, miażdżycy i innych chorób cywilizacyjnych. Nie zapominajmy jednak, że w keczupach, gotowych sosach i wysoko przetwarzanych koncentratach znajduje się mnóstwo szkodliwych dla nas składników. Stabilizatory smaku, konserwanty, barwniki i inne substancje, pod którymi kryją się związki chemiczne, takie jak dwutlenek siarki, siarczan sodu czy benzoesan potasu. To niestety codzienność wśród keczupów, przecierów i innych składników naszych pozornie zdrowych dań. Warto więc ostrożnie dobierać produkty pomidorowe i zawsze zapoznawać się z informacjami na etykietach.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Nowotwór prostaty - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u mężczyzn. Ze statystyk wynika, że w Polsce choroba odpowiada za 5 proc. śmierci spowodowanych nowotworem. Głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty jest wiek. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • Oferty pracy