Strona głównaZdrowieNadmiar białka w diecie sprzyja miażdżycy

Nadmiar białka w diecie sprzyja miażdżycy

Nadmierna ilość białka w diecie może zwiększać ryzyko miażdżycy, ostrzegają eksperci z University of Pittsburgh School of Medicine.
Nadmiar białka w diecie sprzyja miażdżycy [fot. -Rita-👩‍🍳 und 📷 mit ❤ from Pixabay]
Dieta, w której ponad 22 proc. kalorii pochodzi z białka, może prowadzić do zwiększonej aktywacji komórek odpornościowych, które odgrywają rolę w tworzeniu złogów miażdżycowej, wywołując ryzyko choroby.

Odkryto też, że jeden aminokwas - leucyna - wydaje się odgrywać szczególnie istotną rolę w kierowaniu patologicznymi szlakami związanymi z , czyli stwardnieniem tętnic.

- Nasze badanie pokazuje, że zwiększenie ilości białka dla poprawy nie jest panaceum. Można wyrządzić poważne szkody tętnicom - mówi kardiolog prof. Babak Razani.

Przeciętna dieta Amerykanów na ogół jest bogata w białka, głównie pochodzenia zwierzęcego. Co więcej, prawie jedna czwarta populacji uzyskuje ponad 22 proc. wszystkich dziennych kalorii z samego . - Trend ten prawdopodobnie wynika z popularnego poglądu, że białko w diecie jest niezbędne do zdrowego trybu życia - mówi prof. Razani.

Tymczasem nadmierne poleganie na białku może nie być zbyt dobre dla długoterminowego zdrowia.

Testy pokazały, że nadmiar białka w diecie zwiększa ryzyko miażdżycy u myszy. Sprawdzono też, jak taki sposób odżywiania się wpływa na ludzki organizm.

- Wykazaliśmy, że aminokwasy, które w są cegiełkami budującymi białka, mogą wywoływać choroby poprzez specyficzne mechanizmy sygnalizacyjne, a następnie zmieniać metabolizm tych komórek - wyjaśnia dr Bettina Mittendorfer, współautorka badań.

Jak się okazało, przyjmowanie ponad 22 proc. dziennej dawki kalorii pochodzących z białka może negatywnie wpływać na makrofagi odpowiedzialne za usuwanie resztek komórkowych, prowadząc do gromadzenia się tych odpadów w ścianach naczyń i z czasem zwiększania złogów miażdżycowych.

Odkryto, że leucyna - aminokwas znajdujący się w żywności pochodzenia zwierzęcego, takiej jak wołowina, jaja i mleko - jest odpowiedzialna za nieprawidłową aktywację makrofagów i ryzyko miażdżycy.

- Warto spojrzeć na dietę jako całość i zaplanować zbilansowane posiłki, które nie zaostrzą chorób układu krążenia, szczególnie u osób zagrożonych chorobami serca i chorobami naczyń - wyjaśnia prof. Razani.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy