Strona głównaZdrowieOtyłość brzuszna zagraża serca, nawet gdy BMI jest w normie

Otyłość brzuszna zagraża serca, nawet gdy BMI jest w normie

Osoby z otyłością brzuszną są narażone na zwiększone ryzyko chorób serca, nawet jeśli ich wskaźnik masy ciała (BMI) mieści się w normie, ostrzega Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne.
Otyłość brzuszna zagraża serca, nawet gdy BMI jest w normie [fot. Tumisu from Pixabay]
Na całym świecie miliony ludzi cierpią na choroby sercowo-naczyniowe i przewlekłe schorzenia, które oddziałują również na choroby serca, mówią medycy. Stąd na bieżąco prowadzi się różne badania oraz oblicza na ich podstawie statystyki, które pomagają w określaniu czynników tych schorzeń. Teraz ustalono, że nawet gdy poziom BMI jest zdrowy, sama w sobie oznacza wyższe zagrożenie dla układu sercowo-naczyniowego.

Na całym świecie około 3 miliardów ludzi ma nadwagę (BMI 25 do 29,9) lub otyłość (BMI ≥30). Otyłość to złożona choroba związana z wieloma czynnikami, w tym biologicznymi, psychologicznymi, środowiskowymi i społecznymi. Wiąże się z wyższym ryzykiem choroby wieńcowej i zgonu z powodu chorób układu krążenia oraz przyczynia się do wielu czynników ryzyka sercowo-naczyniowego i innych schorzeń, w tym dyslipidemii (nadmiernego poziomu cholesterolu), cukrzycy typu 2, nadciśnienia i zaburzeń snu.

Jak się jednak okazuje, BMI nie jest jedynym wskaźnikiem problemów z wagą, które mogą oddziaływać na ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Zaleca się też pomiar stosunku talii do bioder, bo otyłość brzuszna nawet u osób o zdrowej masie ciała, może oznaczać zwiększone ryzyko chorób serca. Ten rodzaj otyłości jest związany z gromadzeniem się tłuszczu wokół wątroby, co często prowadzi do , a także zwiększa ryzyko chorób układu krążenia.

Siła ryzyka otyłości brzusznej jest tak silna, że u osób z oznaczającym nadwagę lub otyłość, niższy poziom w okolicach brzucha i narządów wewnętrznych może oznaczać niższe ryzyko chorób układu krążenia w porównaniu do ludzi ze znacznym poziomem tłuszczu trzewnego. Nadmiar tkanki tłuszczowej wokół tali zawsze oznacza wyższe prawdopodobieństwo problemów z układem krążenia.

W każdym razie, ostrzegają eksperci, statystyki pokazują, że dbałość o zdrową wagę oznacza wyższe szanse na dłuższe i zdrowsze życie. Bez względu na to więc, czy otyłość dotyczy ogólnej masy ciała, czy ogranicza się do nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha, poleca się podjęcie kroków, które pozwolą na zmniejszenie wagi ciała - mówią eksperci.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy