Strona głównaZdrowieUspokajające słowa słyszane podczas snu wpływają na pracę serca

Uspokajające słowa słyszane podczas snu wpływają na pracę serca

Na Uniwersytecie w Liège odkryto, że śpiące ciało reaguje na świat zewnętrzny, co wyjaśnia, w jaki sposób niektóre informacje z otoczenia mogą wpływać na jakość snu.
Uspokajające słowa słyszane podczas snu wpływają na pracę serca [fot. Steve Buissinne from Pixabay]
Uczeni sprawdzili, czy podczas snu ciało jest rzeczywiście odłączone od świata zewnętrznego. Skupili się na tym, jak zmienia się bicie , gdy słyszane są różne słowa podczas snu.

Jak się okazało, relaksujące słowa spowalniały czynność serca, co jest odzwierciedleniem głębszego snu. Co istotne, słowa neutralne nie miały takiego efektu.

Wcześniej analizowano dane mózgowe (elektroencefalogram), które pokazały, że relaksujące słowa wydłużają czas głębokiego snu i poprawiają , więc możemy pozytywnie wpływać na odpoczynek za pomocą odpowiednich wyrazów.

Autorzy postawili hipotezę, że mózg ciągle jest w stanie interpretować informacje zmysłowe w sposób, który sprawia, że nasze ciało jest bardziej zrelaksowane po usłyszeniu określonych słów podczas .

W nowych testach eksperci przeanalizowali czynność serca (elektrokardiogram), aby przetestować tę hipotezę i odkryli, że serce spowalnia swoją aktywność po tym, jak wypowiedziane zostały relaksujące słowa, a kontrolne słowa nie dały takiego efektu.

Następnie porównano markery aktywności serca i mózgu, aby ustalić, w jakim stopniu przyczyniają się one do modulacji snu poprzez informacje słuchowe.

Aktywność serca bezpośrednio wpływa na sposób, w jaki postrzegamy świat, ale jak dotąd takie dowody uzyskano w stanie czuwania. Jak się jednak okazuje, dotyczy to również snu. - Większość badań nad snem koncentruje się na mózgu, rzadko zaś na aktywności innych części organizmu - mówi dr Christina Schmidt, współautorka badań.

- Uważamy, że mózg i ciało są połączone nawet wtedy, gdy nie możemy się w pełni komunikować, w tym podczas snu. Należy zatem wziąć pod uwagę informacje pochodzące z mózgu i ciała, aby w pełni zrozumieć, w jaki sposób myślimy i reagujemy na otoczenie - wyjaśnia dr Athena Demertzi, także biorąca udział w badaniu.

Badając reakcje serca na dźwięki, możemy w przyszłości sprawdzić wpływ dźwięków na emocjonalne przetwarzanie wspomnień podczas snu, mówią badacze.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy