Strona głównaZdrowieOmega-3 i omega-6 - niezastąpione kwasy tłuszczowe

Omega-3 i omega-6 - niezastąpione kwasy tłuszczowe

Wają pozytywny wpływ na właściwe działanie układu sercowo-naczyniowego dzięki temu, że obniżają poziom cholesterolu we krwi i w małym stopniu również ciśnienie tętnicze oraz zmniejszają skłonności do tworzenia się zakrzepów - to tylko niektóre zalety kwasów omega-3 i 6. Warto zadbać, aby w odpowiedniej ilości znalazły się w naszym codziennym jadłospisie.
Panuje powszechne przekonanie, że tłuszcze dostarczają jedynie zbędnych kalorii i są przyczyną chorób cywilizacyjnych takich jak: miażdżyca, cukrzyca czy otyłość. W rzeczywistości to bardzo ważny element naszego pożywienia - tłuszcze powinny dostarczać organizmowi 30% dziennego zapotrzebowania na energię. Istotne jest jednak jaki ich rodzaj przeważa w naszej diecie - 2/3 powinny stanowić tłuszcze wielonienasycone i jednonienasycone, które są pochodzenia roślinnego, a maksymalnie 1/3 tłuszcze nasycone - pochodzenia zwierzęcego. Zdecydowanie powinniśmy unikać tłuszczów typu trans.
Zachowanie właściwych proporcji jest bardzo istotne dla naszego zdrowia, ponieważ te pierwsze mają korzystny wpływ na nasz organizm, podczas gdy tłuszcze zwierzęce i trans mogą oddziaływać negatywnie.

Kwasy tłuszczowe omega-3 i 6 to właśnie tłuszcze wielonienasycone. Ich dobroczynny wpływ dotyczy całego naszego organizmu - są istotne dla wzrostu i rozwoju komórek organizmu, jak również przyszłego zdrowia, gdyż wykazują działanie ochronne dla układu sercowo-naczyniowego. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia powinny one stanowić od 6 do 11% dziennej puli energii. Znajdziemy je m.in. w tłustych rybach morskich, olejach roślinnych i dobrej jakości miękkich margarynach, które powstają na ich bazie.

Z kolei nasycone kwasy tłuszczowe, spożywane z umiarem (do 7% dziennej puli tłuszczu), są głównie źródłem energii. Jednak ich nadmiar przyczynia się do zwiększenia poziomu cholesterolu całkowitego i LDL we krwi (kwasy trans dodatkowo obniżają poziom „dobrego" cholesterolu HDL). Ponadto, zwiększają krzepliwość krwi, insulinooporność, powodują wzrost ciśnienia tętniczego i arytmię. To wszystko potęguje ryzyko powstania chorób sercowo-naczyniowych.

Według ekspertów ds. żywienia, jeśli chcemy prawidłowo się odżywiać, powinniśmy w miarę możliwości zastępować tłuszcze pochodzenia zwierzęcego tłuszczami zawierającymi nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i 6.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 17:59:51, 20-08-2010 Bonifacy

    napewno te kwasy maja duze znaczenie dla organizmu ja nie lubie ryb i to caly moj problem ale jak sie zaczyna
  • 21:13:24, 21-08-2010 bronczyk

    Następna recepta na długie i szczęśliwe życie. Ja nie lubię śledzi.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy