Strona głównaZdrowieWysokotłuszczowa dieta zachodnia nasila ból

Wysokotłuszczowa dieta zachodnia nasila ból

Typowa zachodnia dieta wysokotłuszczowa może zwiększać ryzyko doświadczania bólu u osób z takimi problemami, jak cukrzyca lub otyłość.
Wysokotłuszczowa dieta zachodnia nasila ból [fot. Igor Yastrebov from Pixabay]
Co więcej, jak odkryto na Uniwersytecie Teksańskim, zmiany w diecie mogą istotnie zmniejszyć, a nawet zahamować odczuwanie bólu spowodowanego stanami zapalnymi (takimi jak: zapalenie stawów, uraz lub zabieg chirurgiczny), a także bólu neuropatycznego, takiego jak przy cukrzycy.

Można chronić się przed przewlekłym bólem poprzez prostą zmianę diety lub opracowanie leków blokujących uwalnianie niektórych kwasów tłuszczowych w organizmie, mówią eksperci.

Przewlekły ból to główna przyczyna niepełnosprawności na całym świecie. Jakkolwiek często zaleca się zmniejszenie tłuszczu w diecie w leczeniu cukrzycy, zaburzeń autoimmunologicznych i chorób sercowo-naczyniowych, jego wpływ na stany bólowe jest słabo znany.

Zbadano rolę wielonienasyconych kwasów tłuszczowych w stanach bólowych u ludzi i myszy. Jak odkryto, typowe stosowane na Zachodzie diety bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-6 były istotnym czynnikiem ryzyka zarówno zapalnego, jak i neuropatycznego.

Tłuszcze omega-6, znajdujące się głównie w produktach zawierających oleje roślinne, przynoszą pewne korzyści. Jednak zachodnie diety sprzyjające cechują się znacznie wyższym poziomem tych kwasów (mowa o chipsach kukurydzianych czy krążkach cebulowych), niż zdrowych tłuszczów omega-3 (których wysoki poziom jest w rybach, siemieniu lnianym, czy orzechach włoskich).
Ogólnie rzecz ujmując, niezdrowe jedzenie o wysokiej zawartości tłuszczów omega-6 to między innymi przetworzone przekąski, fast food, ciasta oraz tłuste mięso.

Jak odkryto, zmiana diety, zwłaszcza polegająca na obniżeniu poziomu omega-6 i zwiększeniu omega-3, znacznie zmniejszyła dolegliwości bólowe. Co więcej, poziomy w skórze pacjentów z bólem w neuropatii cukrzycowej typu 2 były silnie związane z deklarowanym przez chorych poziomem bólu i potrzebą przyjmowania .

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy