Strona głównaZdrowieOlej rafinowany czy tłoczony na zimno? W którym jest więcej kwasów omega - 3?

Olej rafinowany czy tłoczony na zimno? W którym jest więcej kwasów omega - 3?

Naukowcy z Instytutu Biotechnologii i Przemysłu Rolno – Spożywczego postanowili zweryfikować powszechnie głoszoną tezę, że oleje rzepakowe tłoczone na zimno zawierają o wiele więcej kwasów omega-3, w porównaniu z olejami rafinowanymi. Przeprowadzili niezależne badania oleju rzepakowego rafinowanego i tłoczonego na zimno, w celu porównania zawartości kwasów omega-3. Wyniki wskazują, że zawartość kwasów omega-3 w olejach rafinowanych jak i tłoczonych na zimno jest na zbliżonych poziomach.
Olej rafinowany czy tłoczony na zimno? W którym jest więcej kwasów omega - 3? W teście naukowcy badali pięć najbardziej popularnych marek olei rzepakowych rafinowanych, porównując je z dwoma olejami tłoczonymi na zimno. Badania wykazały, że zawartość kwasu w olejach rafinowanych wahała się od 7% do 9%, natomiast w olejach tłoczonych na zimno od 8,3% do 9,2%.

Z badania wynika, że zawartość kwasów omega-3 w olejach rafinowanych i nierafinowanych jest porównywalna. Badania wykazały jeszcze jedną istotną kwestię, dotyczącą wpływu okresu przechowywania oleju na zawartość w nim kwasu omega – 3. Okazało się, że czas przechowywania nie wpływa na poziom zawartych w oleju kwasów omega – 3. O ich poziomie decyduje przede wszystkim skład kwasów tłuszczowych nasion oraz czynniki hodowlane i środowiskowo – uprawne. Dzięki takim wynikom udało się obalić mit, że ze sklepowej półki różni się od tego, który dopiero zdjęto z linii produkcyjnej w fabryce.

- Badania przeprowadzone na olejach rzepakowych o różnym pochodzeniu (5 producentów) i różnych metodach produkcji (tłoczony na zimno oraz rafinowany) wykazały bardzo zbliżony skład kwasów tłuszczowych, dotyczący zarówno ilości kwasów nasyconych, jak i kwasów omega-3. Sposób produkcji olejów, niezależnie do tego czy produkowane są na zimno czy poprzez rafinację, nie ma istotnego wpływu na skład zawartych w nich kwasów tłuszczowych. Interesujący jest fakt, że na skład kwasów tłuszczowych w olejach nie miał wpływu czas ich przechowywania. Potwierdza to znaną wysoką odporność oleju rzepakowego na utlenianie oraz fakt, że producenci prawidłowo określili okres przydatności do spożycia tych olejów - komentuje prof. dr hab. Krzysztof Krygier – Przewodniczący Rady Programowej programu "Pokochaj olej rzepakowy", kierownik Zakładu Technologii i Koncentratów Spożywczych na Wydziale Nauk o Żywności SGGW.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kobiety.net.pl
  • eGospodarka.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy