Strona głównaZdrowieNie tylko skóra - oczy też trzeba chronić przed słońcem

Nie tylko skóra - oczy też trzeba chronić przed słońcem

Większość ludzi stara się zadbać o ochronę skóry przed promieniowaniem słonecznym, ale jednocześnie zapominamy o zabezpieczeniu oczu. Jak wskazują eksperci, ludzie często są nieświadomi narażenia wzorku na uszkodzenia w wyniku ekspozycji na promieniowanie UV.
Nie tylko skóra - oczy też trzeba chronić przed słońcem [© imageegami - Fotolia.com] Badacze z Vision Surgery & Research Centre wskazują, że skutki kumulują się i mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia problemów oczu, w tym i związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki żółtej (), które stanowią dwie główne przyczyny osłabienia wzroku u osób powyżej 55 roku życia. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tych zagrożeń i nie przedsiębierze odpowiednich środków zapobiegawczych, mówią autorzy badań.

Problemy związane z narażaniem oczu na silne działanie światła słonecznego mogą dotyczyć:

  • zaćmy, jednej z najpoważniejszych chorób mających związek z promieniowaniem UV; nie oznacza to, że każdy przypadek katarakty jest wywołany ekspozycją oczu na działanie światła, jednakże w im więcej jest takich sytuacjach, tym bardziej prawdopodobny okazuje się rozwój choroby;
  • ślepoty śnieżnej, która może być spowodowana przez wielogodzinne siedzenie na plaży lub spędzenie dłuższego czasu na śniegu bez ochrony oczu; takie zaburzenie jest w zasadzie oparzeniem słonecznym oczu i powoduje ból utrzymujący się przez kilka dni;
  • skrzydlika, polegającego na zgrubieniu spojówki gałkowej w obrębie szpary powiekowej, w kształcie trójkąta zwróconego wierzchołkiem do rogówki. Powoduje to problemy ze wzrokiem i skutkować może także podrażnieniem oraz stanem zapalnym;
  • , którego rozwój kojarzy się raczej z innymi częściami ciała, takimi jak ręce, ramiona, nogi i klatka piersiowa, ale może obejmować także mieć również powiekę, jak i inne części twarzy.
Najskuteczniejszym sposobem ochrony oczu jest noszenie okularów przeciwsłonecznych zabezpieczających przed promieniowaniem UVA i UVB.

Przeczytaj także


AMD - zwyrodnienie plamki żółtej - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Plamka żółta to punkt na siatkówce oka, na którym znajduje się największe zagęszczenie światłoczułych receptorów siatkówki umożliwiających postrzeganie kolorów. AMD to najczęstsza przyczyna zupełnej utraty wzroku u osób starszych. czytaj dalej »


Katarakta - Zaćma - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Zaćma, znana też jako katarakta polega na prowadzącym do zaburzeń w ostrości widzenia zmętnieniu soczewki oka. Należy do chorób związanych z wiekiem, choć na jej występowanie mają wpływ także inne czynniki (urazy, stosowane leki czy inne schorzenia). czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy