Strona głównaZdrowieMuzyka łagodzi ból

Muzyka łagodzi ból

Jak przedstawia magazyn Journal of Advanced Nursing, muzyka w znacznym stopniu łagodzi ból wywołany różnymi przewlekłymi schorzeniami. Okazuje się, że słuchanie muzyki może zredukować odczuwanie bólu nawet o 21 proc., zaś objawy depresji może zmniejszyć aż o 25 proc.
Muzyka łagodzi ból [© Irina Boucher - Fotolia.com] Naukowcy przeprowadzili szereg testów klinicznych, w których przebadano grupę 60 osób. Osoby zaproszone do testów zostały podzielone na 3 grupy. Dwie grupy muzyczne i jedną kontrolną. Średnia wieku badanych wynosiła około 50 lat. Ochotnicy cierpieli na różnego rodzaju choroby tj. osteoartretyzm, artretyzm reumatoidalny, problemy z dyskiem itp., które objawiały się znacznym odczuwaniem bólu.

Odkryto, że ludzie, którzy słuchają muzyki przez godzinę dziennie przez cały tydzień charakteryzują się lepszym stanem fizycznym i psychologicznym organizmu w porówaniu z grupą kontrolną.

Aż 90 proc. badanych stwierdziło, że ból odczuwalny jest w wielu miejscach ciała, zaś według 95 proc. uczestników ma on charakter przewlekły. Ponadto każda osoba musiała określić poziom natężenia odczuwanego bólu w skali od 0 do 10. Najbardziej rozpowszechnione były dolegliwości osiągające średnio poziom 6 na skali, zaś za najgorszy występujący rodzaj bólu uznano ten powyżej 9 stopnia.

Każda z zaproszonych do testów grup określiła rodzaj słuchanej muzyki. I tak, pierwsza grupa mogła wybrać dowolny, ulubiony przez siebie typ muzyki włączając rock, pop oraz spokojne, melodyjne utwory. Drugiej grupie przydzielono do słuchania muzykę bardziej nastrojową, o działaniu relaksującym np. utwory wykonywane na pianinie.

Wyniki badania były dość interesujące. Okazało się, iż grupy muzyczne doświadczyły kojącego działania muzyki, rejestrując spadek bólu o 12 do 20 proc. Ponadto u grup muzycznych stwierdzono niższy o 19 do 25 proc. poziom depresji. U grupy kontrolnej zdiagnozowano nasilenie się bólu, a także znacznie niższy poziom energii niż u osób słuchających muzyki. U melomanów z kolei odkryto 18 proc. wzrost energii, aktywności i siły panowania nad własnymi dysfunkcjami.

Jak mówi dr Siedlecki, jeden z autorów badania, wyniki dowodzą, że muzyka statystycznie rzecz ujmując ma znaczący wpływ na zmniejszenie odczuwania bólu, redukcję depresji i wzrost energii i poczucia siły.

Ciekawostką są wyniki poprzednich badań przeprowadzonych w 2005 roku, dzięki którym odkryto, że 45 minut lekkiej muzyki przed pójściem spać może polepszyć nasz sen niemal trzykrotnie.

Aleksander Walczak / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 17:03:36, 26-04-2014 wnuczek21

    Niektóre utwory muzyczne działają na mnie lepiej niż jakiekolwiek lekarstwo. W zależności od tego jak się czuję, poprawiają mi one humor lub pozwalają się zrelaksować.

Strony : 1 2 3 4 5 6

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy