Strona głównaZdrowieMiędzynarodowy Dzień Osób Niewidomych

Międzynarodowy Dzień Osób Niewidomych

Dziś, 15 października, na całym świecie obchodzony jest Dzień Białej Laski, nazywany także Dniem Niewidomych. W tym roku stowarzyszenia: Retina AMD Polska, Polski Związek Niewidomych oraz Stowarzyszenie AMD zorganizowały konferencję okulistyczną dla pacjentów pt. „Rozproszyć mrok”, na której wybitni lekarze opowiedzieli o takich schorzeniach, jak jaskra, zwyrodnienie plamki związanego z wiekiem (AMD), zaćma czy cukrzycowy obrzęk plamki oraz wskazali możliwości, aby ustrzec się przed utratą widzenia z powodu tych schorzeń.
Międzynarodowy Dzień Osób Niewidomych  [©  Andrey Popov - Fotolia.com] Z danych GUS wynika, że w Polsce żyje ponad 1 mln 800 tysięcy osób z dysfunkcją . Większość z nich nie urodziła się niewidomymi, ale straciła wzrok w ciągu życia z powodu różnych schorzeń. Dzień Białej Laski obchodzony jest w Polsce od 1993 roku. To doskonała okazja, aby przybliżyć opinii publicznej tematykę chorób prowadzących do utraty widzenia oraz problemy, z jakimi borykają się osoby niewidome i niedowidzące. Użytkownicy białych lasek, w swoim dniu chcą podkreślić, że istnieją i żyją wspólnie z osobami pełnosprawnymi, a choroby nie powinny ich eliminować z życia społecznego. Tymczasem przeciętny Polak wie bardzo mało o tym, jak żyją osoby niewidome i słabowidzące, co mogą robić samodzielnie, w jakiej sytuacji potrzebują pomocy i jak tej pomocy im udzielić.

Międzynarodowy Dzień Białej Laski to także doskonały moment, aby pomyśleć o własnym zdrowiu i udać się na wizytę kontrolną do okulisty. Brak odpowiedniej profilaktyki i diagnostyki może doprowadzić do poważnych powikłań, z utratą wzroku włącznie.

Co nam zagraża

Dysfunkcje wzroku są coraz poważniejszym problemem, szczególnie w krajach wysokorozwiniętych. Wynika to m.in. z:
  • starzenia się społeczeństwa, którego nieodłącznym skutkiem jest również starzenie się narządu wzroku;
  • negatywnych oddziaływań środowiskowych np. używania monitorów, przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach, narażenia na promieniowanie słoneczne;
  • występowania różnych schorzeń, takich jak m.in. zaćma, jaskra, choroby siatkówki i plamki żółtej, zaawansowana krótkowzroczność czy zanik nerwu wzrokowego.
W przypadku wielu chorób, np. jaskry, cukrzycy, wysiękowej postaci AMD pacjenci są zagrożeni całkowitą utratą wzroku. Szczególnie dokuczliwe i szybko zauważane przez pacjenta są choroby części centralnej siatkówki. Podstawowym objawem jest nagłe lub stopniowe pogorszenie widzenia centralnego, odczuwane jako zniekształcone widzenie obrazów. Natomiast choroby obwodowej części siatkówki często bywają długo niezauważone przez chorego.

Najczęstszymi przyczynami utraty wzroku są , zaćma i AMD i o ile w przypadku jaskry i zaćmy udaje się przywrócić wzrok pacjentowi, to w przypadku AMD zazwyczaj nie jest to już możliwe. Dlatego coraz częściej występujące zwyrodnienie plamki związanego z wiekiem zyskało przydomek „epidemii ślepoty.”

AMD

Według raportu Fundacji na Rzecz Zdrowego Starzenia się pt.: „Okulistyka i choroby siatkówki w aspekcie zdrowego i aktywnego starzenia się” wśród 5 milionów osób z orzeczoną niepełnosprawnością w Polsce upośledzenie wzroku oraz ślepota dotyczy co czwartego Polaka (niemal 1,5 mln osób). Są to w większości osoby po 50. roku życia. Szczególną uwagę zdaniem autorów raportu należy zwrócić na zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD), najczęstsza chorobę siatkówki oka, która jest główną przyczyną utraty wzroku u osób po 50. roku życia w krajach rozwiniętych.

W Polsce na wysiękową postać związanego z wiekiem choruje 136 tys. osób. Z każdym rokiem przybywa około 14 tys. pacjentów. Niestety nawet kilkumiesięczne opóźnienie czy zawieszenie leczenia skutkuje szybką utratą wzroku, w większości przypadków bez możliwości jego przywrócenia. Sytuację dodatkowo utrudnia dostęp do leczenia okulistycznego. Najgorsza sytuacja panuje w województwach: wielkopolskim, lubelskim i opolskim, gdzie według szacunków, leczonych jest jedynie ok. 4% chorych. Nieco lepiej jest w województwach: mazowieckim, podlaskim i kujawsko-pomorskim, gdzie leczonych jest ok. 10%, jednak nadal jest to tylko co dziesiąty pacjent.

Do tej pory koszt leczenia AMD stanowił zaledwie około 4% wydatków NFZ na okulistykę ogółem. Problemem była także niska wycena procedur medycznych związanych z leczeniem AMD. Dlatego lekarze i pacjenci od lat walczyli o zwiększenie dostępności do skutecznego leczenia. Szansą miał być ogłoszony 1 maja 2015 roku program lekowy dla chorych z AMD. Niestety do tej pory nie wiadomo, jak będzie on funkcjonował, które ośrodki będą go realizować i w rezultacie, kiedy pacjenci będą leczeni.

Przeczytaj także


AMD - zwyrodnienie plamki żółtej - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Plamka żółta to punkt na siatkówce oka, na którym znajduje się największe zagęszczenie światłoczułych receptorów siatkówki umożliwiających postrzeganie kolorów. AMD to najczęstsza przyczyna zupełnej utraty wzroku u osób starszych. czytaj dalej »


Jaskra - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Jaskra jest ciężką chorobą oczu prowadzącą do trwałego i nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego, czyli praktycznie do ślepoty. Oczywiście samo zachorowanie nie prowadzi zawsze do całkowitej utraty wzroku, jednak choroby tej nie wolno lekceważyć. czytaj dalej »


Katarakta - Zaćma - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Zaćma, znana też jako katarakta polega na prowadzącym do zaburzeń w ostrości widzenia zmętnieniu soczewki oka. Należy do chorób związanych z wiekiem, choć na jej występowanie mają wpływ także inne czynniki (urazy, stosowane leki czy inne schorzenia). czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy