Strona głównaZdrowieMarchew i pomidory chronią przed słońcem

Marchew i pomidory chronią przed słońcem

Beta-karoten i likopen neutralizują wolne rodniki i ograniczają uszkodzenia DNA, co zmniejsza ryzyko czerniaka.
Marchew i pomidory chronią przed słońcem [© Africa Studio - Fotolia.com] Pomidory, marchew, morele i inne warzywa bogate w karotenoidy mają działanie ochronne, co zostało już potwierdzone przez wiele badań dotyczących różnych chorób przewlekłych, w tym raka, chorób układu sercowo-naczyniowego i . Lato dostarcza kolejnych powodów, by wspomnieć o karotenoidach, w szczególności likopenie (dzięki któremu jest czerwony) i beta-karotenie (nadającemu żółto-pomarańczowy kolor i moreli), ponieważ są one jednym z głównych elementów obronnych stosowanych przez skórę w celu przeciwdziałania szkodliwemu działaniu promieniowania słonecznego.

Uczeni postanowili odpowiedzieć na pytanie, co wpływa na stężenie karotenoidów w skórze. Kilkakrotnie w ciągu roku badali poziom likopenu i beta-karotenu u dziesięciu zdrowych osób. U każdego uczestnika analizowano również różne czynniki związane z dietą i stylem życia. Karotenoidów było w skórze więcej w okresie letnim i jesiennym w związku z wyższym spożyciem owoców i warzyw. Jednakże odnotowano równocześnie, że obecność określonych czynników (np. zmęczenie, choroby, palenie tytoniu, nadużywanie ) prowadziła do zmniejszenia poziomu tych substancji.

W naszym organizmie beta-karoten i inne karotenoidy pełnią różnorodne funkcje biologiczne (są prekursorami witaminy A, mają działanie antyoksydacyjne, kontrolują procesy proliferacji i różnicowania komórek) i dlatego wspomniane powyżej czynniki prowadzą do szybkiego wyczerpania rezerw tych związków.

Na poziomie skóry beta-karoten i likopen wykazują działanie fotoochronne (na przykład, neutralizują pobudzane przez promieniowanie UV i zmniejszają uszkodzenia DNA), zmniejszając w ten sposób ryzyko .

Wyniki badań opublikowano w Journal of Biomedical Optics.

Przeczytaj także


AMD - zwyrodnienie plamki żółtej - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Plamka żółta to punkt na siatkówce oka, na którym znajduje się największe zagęszczenie światłoczułych receptorów siatkówki umożliwiających postrzeganie kolorów. AMD to najczęstsza przyczyna zupełnej utraty wzroku u osób starszych. czytaj dalej »


Czerniak - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Czerniak to złośliwy nowotwór skóry. Choroba rozwija się zwykle w obszarze znamion barwnikowych nazywanych potocznie pieprzykami. Jeśli zostanie wykryty w bardzo wczesnym okresie, może być w pełni wyleczalny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć