Strona głównaZdrowieRegularne ćwiczenia korzystne dla chorych na serce bez względu na wiek

Regularne ćwiczenia korzystne dla chorych na serce bez względu na wiek

Regularne ćwiczenia są bardzo korzystne dla wszystkich pacjentów z chorobami układu krążenia, niezależnie od wieku.
Regularne ćwiczenia korzystne dla chorych na serce bez względu na wiek [fot. Daniel Reche from Pixabay]
Pacjenci, którzy odnieśli największe korzyści z rehabilitacji kardiologicznej, to ci, którzy zaczynali z największym upośledzeniem fizycznym.

Chorzy w podeszłym wieku są bardziej narażeni na powikłania i przyspieszone osłabienie fizyczną po zdarzeniu sercowo-naczyniowym, a rzadziej są kierowani na .

- Starzenie się ma związek z kilkoma czynnikami, takimi jak nasilony stan zapalny lub stres oksydacyjny, które sprzyjają . W rezultacie starsi pacjenci są zwykle mniej sprawni niż ich młodsi koledzy, a po rozpoznaniu choroby sercowo-naczyniowej następuje szybsze pogarszanie się kondycji - wyjaśnia dr Gaëlle Deley z Université Bourgogne Franche-Comté.

- Niewiele jest jednak danych na temat wpływu wieku pacjenta na fizyczną i psychologiczną skuteczność rehabilitacji kardiologicznej - dodaje. Teraz oceniano skutki rehabilitacji kardiologicznej u seniorów.

Porównano wpływ programu rehabilitacji kardiologicznej opartej na na parametry fizyczne i psychiczne u pacjentów młodych, starszych i sędziwych.

Ponad siedmiuset pacjentów w różnym wieku wzięło udział w 25 sesjach wspomnianego programu. U wszystkich uczestników przed i po rehabilitacji kardiologicznej oceniano zmienne fizyczne i psychologiczne, takie jak stopień lęku i objawów .

- Odkryliśmy, że kilkutygodniowe treningi fizyczne nie tylko znacznie poprawiły zdolność wysiłkową, ale także zmniejszyły i symptomy depresji. Pacjenci z największymi upośledzeniami fizycznymi na początku badania odnieśli największe korzyści z ćwiczeń -komentuje dr Deley.

Co więcej, pacjenci w wieku poniżej 65 lat, którzy byli bardzo niespokojni przed rehabilitacją, odnieśli największe korzyści z treningu. Podobny wynik uzyskano w przypadku ludzi z depresją w wieku powyżej 65 lat.

Autorzy zwracają uwagę, że wiek nie ogranicza wyników w zakresie sprawności fizycznej. Osoby starsze rzadziej otrzymują skierowania do rehabilitacji kardiologicznej, tymczasem seniorzy z chorobą wieńcową mogą odnieść znaczące korzyści z regularnych treningów, uważają.

Choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów na całym świecie. Według Światowej Organizacji Zdrowia w 2016 roku z ich powodu zmarło prawie 18 milionów ludzi, co stanowi ponad 30 procent wszystkich zgonów. Jakkolwiek choroby układu krążenia coraz częściej dotykają ludzi młodych, ciągle zwiększa się liczba umierających w ich wyniku osób powyżej 65-go roku życia, a jeszcze bardziej w wieku powyżej 80-go roku życia.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy