28-03-2024
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Regularne ćwiczenia są bardzo korzystne dla wszystkich pacjentów z chorobami układu krążenia, niezależnie od wieku.
Pacjenci, którzy odnieśli największe korzyści z rehabilitacji kardiologicznej, to ci, którzy zaczynali z największym upośledzeniem fizycznym.
Chorzy w podeszłym wieku są bardziej narażeni na powikłania i przyspieszone osłabienie fizyczną po zdarzeniu sercowo-naczyniowym, a rzadziej są kierowani na .
- Starzenie się ma związek z kilkoma czynnikami, takimi jak nasilony stan zapalny lub stres oksydacyjny, które sprzyjają . W rezultacie starsi pacjenci są zwykle mniej sprawni niż ich młodsi koledzy, a po rozpoznaniu choroby sercowo-naczyniowej następuje szybsze pogarszanie się kondycji - wyjaśnia dr Gaëlle Deley z Université Bourgogne Franche-Comté.
- Niewiele jest jednak danych na temat wpływu wieku pacjenta na fizyczną i psychologiczną skuteczność rehabilitacji kardiologicznej - dodaje. Teraz oceniano skutki rehabilitacji kardiologicznej u seniorów.
Porównano wpływ programu rehabilitacji kardiologicznej opartej na na parametry fizyczne i psychiczne u pacjentów młodych, starszych i sędziwych.
Ponad siedmiuset pacjentów w różnym wieku wzięło udział w 25 sesjach wspomnianego programu. U wszystkich uczestników przed i po rehabilitacji kardiologicznej oceniano zmienne fizyczne i psychologiczne, takie jak stopień lęku i objawów .
- Odkryliśmy, że kilkutygodniowe treningi fizyczne nie tylko znacznie poprawiły zdolność wysiłkową, ale także zmniejszyły i symptomy depresji. Pacjenci z największymi upośledzeniami fizycznymi na początku badania odnieśli największe korzyści z ćwiczeń -komentuje dr Deley.
Co więcej, pacjenci w wieku poniżej 65 lat, którzy byli bardzo niespokojni przed rehabilitacją, odnieśli największe korzyści z treningu. Podobny wynik uzyskano w przypadku ludzi z depresją w wieku powyżej 65 lat.
Autorzy zwracają uwagę, że wiek nie ogranicza wyników w zakresie sprawności fizycznej. Osoby starsze rzadziej otrzymują skierowania do rehabilitacji kardiologicznej, tymczasem seniorzy z chorobą wieńcową mogą odnieść znaczące korzyści z regularnych treningów, uważają.
Choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów na całym świecie. Według Światowej Organizacji Zdrowia w 2016 roku z ich powodu zmarło prawie 18 milionów ludzi, co stanowi ponad 30 procent wszystkich zgonów. Jakkolwiek choroby układu krążenia coraz częściej dotykają ludzi młodych, ciągle zwiększa się liczba umierających w ich wyniku osób powyżej 65-go roku życia, a jeszcze bardziej w wieku powyżej 80-go roku życia.
Na podstawie:
Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »