30-11-2023
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Niewymagające szczególnej siły, łagodne ćwiczenia wykonywane w okresie trzech miesięcy, mogą znacząco poprawić funkcje poznawcze u zdrowych osób w średnim i starszym wieku.
Zwłaszcza wśród seniorów regularne ćwiczenia przez 12 tygodni skutkowały zwiększeniem aktywności mózgu i wydajności kory przedczołowej, a to daje nadzieję na opracowanie strategii poprawiających dzięki umiarkowanemu wysiłkowi fizycznemu.
może pomóc w utrzymaniu i poprawie u osób starszych. Główne wyzwanie tutaj polega na motywowaniu seniorów do angażowania się w regularne ćwiczenia, uważają uczeni z Uniwersytetu Tsukuba.
Jak zaobserwowano, nawet krótkie sesje łagodnych ćwiczeń, takich jak spacery i joga, mogą stymulować mózg i powodować pewną poprawę wydajności poznawczej. Jednak do tej pory wpływ długotrwałych, umiarkowanych treningów aerobowych na funkcjonowanie mózgu człowieka, a także leżące u jego podstaw mechanizmy były nieznane.
W testach wzięły udział osoby w wieku 55-78 lat, które zostały losowo na dwie grupy: jedna wykonywała ćwiczenia na rowerze o niskiej intensywności trzy razy w tygodniu przez trzy miesiące, druga zaś stanowiła grupę kontrolną i kontynuowała normalny codzienny tryb życia. Eksperci ocenili funkcje wykonawcze uczestników za pomocą specjalistycznego testu oraz aktywność kory przedczołowej za pomocą funkcjonalnej spektroskopii w bliskiej podczerwieni.
Jak się okazało, uczestniczy, którzy ćwiczyli, wykazywali znaczną poprawę funkcji wykonawczych w porównaniu z grupą kontrolną. Co więcej, korzyści wynikające z łagodnych ćwiczeń były szczególnie widoczne w wśród seniorów (w wieku 68-78 lat). Mechanizm leżący u podstaw tej poprawy polegał na zwiększeniu efektywnej aktywności kory przedczołowej. Innymi słowy, funkcje wykonawcze były na wysokim poziomie podczas relatywnie niskiej aktywacji mózgu. Wyniki sugerują więc, że nawet trzy miesiące łagodnych ćwiczeń mogą wzmocnić sieci funkcjonalne mózgu, umożliwiając lepsze wykorzystanie kory przedczołowej.
Autorzy mają nadzieję, że odkrycia pomogą opracować nowe programy i strategie ćwiczeń, które poprawią funkcje wykonawcze i będą łatwo dostępne dla seniorów o niskim poziomie sprawności fizycznej, czy ograniczonej motywacji do wysiłku.
Na podstawie: