Strona głównaZdrowieKomu grozi przedwczesna śmierć - ranking krajów

Komu grozi przedwczesna śmierć - ranking krajów

U kobiet z Cypru i mężczyzn z Islandii notuje się najniższe na całym świecie ryzyko śmierci przed osiągnięciem 60 roku życia, informuje medyczny magazyn „Lancet".
Co roku ponad 7,7 mln dzieci umiera przed piątymi urodzinami. Jednak ponad trzy razy więcej osób dorosłych - prawie 24 mln - umiera w wieku poniżej 60 lat.

Według badania, które objęło 187 krajów, na Cyprze tylko 38 kobiet na 1000 umiera przed 60 rokiem życia, co daje wyspie pierwsze miejsce kategorii najmniejszej śmiertelności.

W Wielkiej Brytanii w 2010 r. wskaźnik ten wyniósł 58 na 1000 kobiet. Spośród krajów Europy Zachodniej, gorsze dane niż w WB zanotowano jedynie w Belgii, tu wspomniany wskaźnik równa się 60 oraz Danii - 65 kobiet na 1000.

Inne kraje, w których wskaźnik śmiertelności przed sześćdziesiątką jest relatywnie niski, to Korea Południowa z 40 przedwczesnymi zgonami na 1000, a następnie Japonia, Włochy i Grecja ze wspólną stawką 41 śmierci na 1000. „Grecja, Szwecja, Szwajcaria, Hiszpania, Islandia, Włochy, Cypr - wszystkie te kraje były w pierwszej dziesiątce rankingu w roku 1970 i 2010," czytamy w raporcie.

Zanotowano znaczne zmiany jeśli chodzi o dane dotyczące przedstawicieli różnych płci. W Grecji np. w 1970 roku kobiety uplasowano na trzecim miejscu rankingu przedwczesnych śmierci, teraz znalazły się na pozycji czwartej, mężczyźni greccy zaś w 1970 roku zajmowali pierwsze miejsce, obecnie spadli na 22.

- Badania pokazują, jak duże są różnice między badanymi krajami, np. w Suazi prawdopodobieństwo przedwczesnej śmierci mężczyzn jest dziewięciokrotnie większe niż ryzyko u męskich obywateli Cypru - mówi doktor Christopher Murray, współautor raportu z University of Washington w Seattle

Murray i jego współpracownicy wykorzystali złożony wzór, aby obliczyć prawdopodobieństwo, że dany piętnastolatek umrze przed sześćdziesiątym rokiem życia. Uważają, że metoda ich obliczeń daje lepszy obraz tej problematyki, niż sposób stosowany obecnie przez ONZ. Uczeni mają nadzieję, że opracowana przez nich procedura może być wykorzystana wśród populacji o ludności w różnym wieku.

Naukowcy przyjrzeli dane, w tym spisy powszechne, rejestracje zgonów i inne wyniki badań, aby opracować szacunkową liczbę przedwczesnych zgonów w roku 1970, 1990 i 2010.

Badania wykazały, że w większości krajów ryzyko przedwczesnej śmierci było dwukrotnie wyższe u mężczyzn. Największe ryzyko śmierci mężczyzn przed sześćdziesiątką w Europie Zachodniej zanotowano w Finlandii, tuż za nią zaś plasują się Portugalia, Francja i Dania.

Jak uważają badacze, przyczyn większej śmiertelności w określonych krajach należy upatrywać w niższym wskaźniku przeżywalności pacjentów z chorobami serca i rakiem oraz niedostatecznym dostępie do terapii i leków ratujących życie.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy