Strona głównaZdrowieKilka sposobów na ograniczenie ilości przyjmowanych kalorii

Kilka sposobów na ograniczenie ilości przyjmowanych kalorii

Mniejsza ilość kalorii dostarczanych organizmowi to większa szansa na pozbycie się nadmiaru kilogramów i lepszą figurę. Jak to zrobić? Do wyboru mamy setki diet i tyleż samo zestawów ćwiczeń. Ale pojawiają się nowe pomysły. Eksperci proponują po prostu większą ostrożność w doborze codziennego menu albo odpowiedni sposób konsumpcji. W każdym razie zapewniają, że nie trzeba się głodzić, aby zmniejszyć liczbę przyjmowanych codziennie kalorii.
Kilka sposobów na ograniczenie ilości przyjmowanych kalorii [© V. Yakobchuk - Fotolia.com] Na pewno warto wypróbować kilka nieskomplikowanych metod, aby jednocześnie jeść dobrze oraz zdrowo i nie zyskiwać nadmiernie na wadze. Wielu z nas wie, że wcale nie jest łatwo wybrać rekomendowane przez specjalistów produkty, poświęcić czas na ich odpowiednie przygotowanie i wreszcie regularnie je zajadać. Oto kilka wskazówek, które pomogą obniżyć ilość spożywanych codziennie kalorii:

1. Nie dostarczaj kalorii za pomocą płynów

Nie oznacza to, że masz ograniczyć ilość przyjmowanych płynów, chodzi tu raczej o ich rodzaj. Przede wszystkim poleca się wodę i herbatę - szczególnie zieloną. Zamiast soku jabłkowego jednak, zjedz jabłko, a zamiast raczenia się sokiem pomarańczowym, skosztuj pomarańczę. W ten sposób dostarczysz organizmowi odpowiednią ilość płynów, a błonnik z owoców da uczucie sytości na dłużej.

2. Woda jest najlepsza, by ugasić pragnienie

Jeśli nie ćwiczysz wiele godzin dziennie, woda jest wszystkim, czego potrzebujesz, aby ciało otrzymało odpowiednią dawkę płynów. By urozmaicić smak wody, dolej do szklanki niewielką ilość soku cytrynowego lub pomarańczowego.

3. Wypij szklankę wody, gdy czujesz się zmęczony/a lub głodny/a

Uczucie zmęczenia lub głodu często oznacza, że organizm jest spragniony. Szklanka wody może zwiększyć twoją energię i wyeliminować odczucie łaknienia.

4. Jedz regularnie

Jeśli nie jadasz w regularnych odstępach czasu i zwlekasz z dostarczeniem organizmowi pokarmu do czasu, gdy odczucie głodu będzie naprawdę nieznośne, łatwo możesz popełnić „szkolne" błędy dietetyczne. Wówczas bowiem bezmyślnie sięgasz do lodówki czy szafki i chwytasz to, co pod ręka. A takie szybkie przekąski mają zwykle katastrofalne skutki dla naszej diety - nierzadko zawierają wiele tłuszczów nasyconych i innych składników niepolecanych dla tych, którzy chcą zachować odpowiednią wagę. Małe, częste posiłki pomagają odpowiednio " zarządzić" uczuciem głodu i zapobiegają przejadaniu się.

5. Zastąp tłuszcz musem jabłkowym

Do pieczenia ciast, murzynków czy muffinek zamiast oleju dodaj niesłodzony mus jabłkowy. To nada pyszny smak, sprawi, że nasz wyrób będzie odpowiednio nawilżony i zmniejszy ilość kalorii.

Warto też pamiętać, że tłuszcze zawierają największą ilość kalorii. Jeden gram tłuszczu cechuje dwukrotnie większa kaloryczność niż jeden gram węglowodanów (choć są to kalorie nieco trudniej przyswajalne niż te z węglowodoanów prostych). Powinno się więc szczególnie unikać nadmiaru tłustych pokarmów, jeśli zależy nam na zgrabnej sylwetce. Z drugiej strony, nie można całej winy zrzucać na tłuszcz, kalorie z innych źródeł, a zwłaszcza z łatwoprzyswajalnych węglowodanów bardzo łatwo odkładają się w postaci tkanki tłuszczowej, jeśli nie zostaną wykorzystane przez organizm.

W każdym razie trzeba pamiętać, że można stracić na wadzę i być w dobrej formie bez porzucania prostej przyjemności jedzenia. Poza tym, gdy odżywiamy się zdrowo i racjonalnie, organizm lepiej funkcjonuje, a my odczuwamy zmiany zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Przy odrobinie chęci i dobrym planie możemy stworzyć doskonały plan zdrowych i dietetycznych posiłków.

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy