Strona głównaZdrowieOkres przed menopauzą - czas utraty mięśni i zwiększenia tkanki tłuszczowej

Okres przed menopauzą - czas utraty mięśni i zwiększenia tkanki tłuszczowej

Menopauza rzeczywiście powoduje wzrost tkanki tłuszczowej. Kobiety w okresie okołomenopauzalnym tracą beztłuszczową masę ciała i ponad dwukrotnie zwiększają swoją masę tłuszczową.
Okres przed menopauzą - czas utraty mięśni i zwiększenia tkanki tłuszczowej [fot. kalhh from Pixabay]
W okresie menopauzalnym zmienia się metabolizm i łatwiej jest utyć. Okazuje się też, że wskaźnik masy ciała (BMI) jest ważnym narzędziem klinicznym do przewidywania takich problemów, jak cukrzyca czy choroba sercowo-naczyniowa, jednak jest mniej użytecznym miernikiem ryzyka sercowo-metabolicznego u starszych kobiet.

Okres okołomenopauzalny to czas w życiu kobiety, w którym zmiany hormonalne prowadzą do nieregularnych miesiączek, uderzeń gorąca i innych objawów związanych z , czyli czasem, w którym to miesiączka całkowicie ustaje.

Naukowcy odkryli, że panie w okresie okołomenopauzalnym straciły beztłuszczową masę ciała i ponad dwukrotnie zwiększyły swoją masę tłuszczową. Po przejściu do samej menopauzy zaś masa beztłuszczowa i tłuszczowa kobiet pozostawała stabilna.

Naukowcy przeanalizowali dane zbierane przez 18 lat, które obejmowały skład ciała kobiet od czasu przed menopauzą po okres klimakterium. Uwzględniały one też pochodzenie etniczne i stosowanie terapii hormonalnej. Jak się okazało, przed menopauzą, kobiety traciły , a zwiększała się u nich ilość .

Eksperci zwracają uwagę, że prosty pomiar masy ciała nie obrazuje tego, co dzieje się „pod skórą". Co więcej, w miarę kobiet wskaźnik masy ciała staje się mniej wiarygodnym czynnikiem prognostycznym takich schorzeń, jak cukrzyca czy choroby układu krążenia. Według autorów opisane zmiany w masie tłuszczowej i beztłuszczowej mogą być jedną z przyczyn, dla których wskaźnik masy ciała u starszych kobiet nie jest dobrym punktem odniesienia dla oceny zagrożenia różnymi schorzeniami.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy