Strona głównaZdrowieKiepski sen wydłuża liczbę lat z chorobami serca

Kiepski sen wydłuża liczbę lat z chorobami serca

Kiepski sen może nasilać ryzyko chorób serca i przedwczesnej śmierci mówią badacze.
Kiepski sen wydłuża liczbę lat z chorobami serca [fot. JayMantri from Pixabay]
Okazuje się, że różne zaburzenia są związane z wydłużonym czasem zaburzeń układu sercowo-naczyniowego w późniejszym życiu.

Mężczyźni z klinicznymi zaburzeniami oddychania związanymi ze snem stracili niemal siedem lat życia wolnego od chorób układu krążenia w porównaniu z mężczyznami dobrze sypiającymi. W przypadku kobiet było to ponad siedem lat. Co istotne, nawet ogólnie słaby sen, taki jak niewystarczająca ilość odpoczynku, bezsenność, chrapanie, późne kładzenie się spać i senność w ciągu dnia, wiąże się z utratą około dwóch lat dobrego zdrowia serca u mężczyzn i kobiet.

Każdy, kto wie co to kilka nieprzespanych nocy, zdaje sobie sprawę, że prowadzi to do złego samopoczucia. Badania pokazują, że przedłużający się czas kiepskiego snu może sprzyjać znacznemu pogorszeniu w średnim i starszym wieku - mówi profesor Emmanuel Stamatakis z Uniwersytetu w Sydney.

- Dobrze wiadomo, że bezdech senny zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i innych chorób przewlekłych, te odkrycia jednak są sygnałem ostrzegawczym, że problemy ze snem mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia serca - dodaje prof. Stamatakis.

Jak chrapanie wpływa na zdrowie w dłuższej perspektywie?

Wzięto pod uwagę takie dolegliwości, jak bezsenność, , w ciągu dnia oraz to, czy dana osoba była nocnym markiem, czy rannym ptaszkiem. Łącząc te informacje z danymi medycznymi, obliczono, że kobiety słabo sypiające miały o dwa lata dłużej problemy z układem sercowo-naczyniowym w porównaniu z paniami, które zdrowo sypiały. W przypadku mężczyzn utrata lat w dobrym zdrowiu wynosiła więcej niż dwa.

Oznacza to, że chrapanie i problemy z zasypianiem lub zachowaniem snu mogą być sygnałem ostrzegawczym problemów zdrowotnych w przyszłości.

- Średnia długość życia w Wielkiej Brytanii wynosi około 80 lat, jednak osoby z klinicznie zdiagnozowanymi zaburzeniami oddychania związanymi ze snem, takimi jak bezdech senny, miały o siedem lat krótsze życie wolnego od chorób układu krążenia - mówi dr Bo-Huei Huang, współautor badań.

- Sen jest istotną funkcją biologiczną, która nie była dotychczas doceniana w polityce zdrowia publicznego. Te odkrycia rzucają światło na znaczenie snu i potrzebę uznania go za podstawę dobrego zdrowia, obok aktywności fizycznej i odżywiania. Trzeba uwzględnić sen w polityce zdrowia publicznego - mówią medycy.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy