Strona głównaZdrowieKawa (nawet słodzona) przedłuża życie

Kawa (nawet słodzona) przedłuża życie

Kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów na świecie. Wielu z nas zaczyna od niej dzień i nie kończy na jednej filiżance. Jak się okazuje, napój ten może dać wiele korzyści prozdrowotnych, nawet przedłużyć życie.
Kawa (nawet słodzona) przedłuża życie [fot. dorofeevajana from Pixabay]
Osoby pijące od 1,5 do 3,5 filiżanek dziennie, nawet z dodatkiem cukru, były do 30 proc. mniej narażone na śmierć w okresie badania w porównaniu do ludzi zupełnie unikających kawy.

Ludzie serwujący sobie niesłodzoną kawę byli o 16 - 21 proc. mniej narażeni na śmierć w danym okresie. Picie około trzech filiżanek kawy dziennie oznaczało najniższe ryzyko zgonu.

Umiarkowane ilości niesłodzonej i słodzonej kawy wiązały się z niższym ryzykiem śmierci, mniej jasny był zaś związek między sztucznie słodzoną kawą a prawdopodobieństwem zgonu, wskazują uczeni z Uniwersytetu Południowych Chin.

Ponad 170 tysięcy osób przez kilka lat regularnie wypełniało kwestionariusze temat stylu życia, w tym nawyków związanych z piciem kawy. Uczestnicy w wieku 37 - 73 lata nie mieli żadnych chorób układu krążenia ani raka na początku badania.

Jak się okazało, podczas średnio siedmioletniego okresu badań ryzyko zgonu było wyższe u tych, którzy nie pili kawy. Co ciekawe, wydawało się, że ochronne efekty daje zarówno kawa z kofeiną, jak i bez niej.

Odkrycia mają charakter obserwacyjny, więc nie można jednoznacznie powiedzieć, że to kawa zmniejsza ryzyko . Inne czynniki związane ze stylem życia mogą przyczyniać się do niższego prawdopodobieństwa śmierci, np. zdrowa dieta, zaznaczają autorzy.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć