Strona głównaZdrowieKawa czy herbata?

Kawa czy herbata?

Kawa i herbata w różnych odmianach to dwa niezwykle popularne i lubiane napoje świata. Może są elementem naszej kultury, może uzależniają, a może po prostu cieszy nas ich smak, a po co rezygnować z czegoś, co daje tak wiele przyjemności? Jednocześnie od lat toczy się dyskusja, co jest lepsze kawa czy herbata? Który z tych napojów jest zatem zdrowszy? Który skuteczniej poprawia samopoczucie? Który lepiej pobudza do życia?
Jesteśmy świadkami rozwijającej się w naszym kraju kultury picia zarówno herbaty, jak i kawy. Już od kilku lat Polacy dostrzegają, że nie każda herbata jest taka sama. Odchodzimy od picia herbat granulowanych, sztucznie słodzonych i nienaturalnie barwionych na rzecz lepszych gatunkowo herbat liściastych, z dodatkiem naturalnych składników wpływających na ich smak i aromat. Potrafimy wskazać, że są herbaty czarne, zielone, czerwone i białe. Coraz częściej wybieramy te z nich, które sa nie tylko smaczne, ale także korzystnie wpływają na zdrowie.

© Marco Mayer - Fotolia.comJeżeli chodzi o kawę, Polacy zdają sobie już sprawę, że nie każda smakuje tak samo i nie każda jest "prawdziwą kawą". Wiele osób rezygnuje z kaw rozpuszczalnych czy mielonych przez masowego producenta na rzecz kaw ziarnistych, często pochodzących z małych lokalnych palarni, doceniając fakt że świeże ziarna zaraz po ich wypaleniu, dzięki czemu zachowują swój niepowtarzalny smak i aromat. Dostrzegamy również różnice między poszczególnymi gatunkami szlachetnej Arabiki i mniej wyszukanej, za to mocniejszej Robusty. Zauważamy też, że kawy z różnych części świata smakują zupełnie inaczej. Podobnie w przypadku różnego przyrządzania - ta sama kawa z ekspresu ciśnieniowego będzie miała inny smak niż parzona w szklance czy w urządzeniu tpu mokka.

Wraz ze wzrostem świadomości rośnie grono "kawoszy" i "herbaciarzu", którzy wzajemnie przekonuja się o wyższości ulubionego napoju, wskazując między innymi na ich zalety zdrowotne. Czy rzeczywiście można powiedzieć, że kawa lub herbata "wygrywa" w tej kwestii?

Na zdrowie!

Na początek należy zauważyć, że nie każda kawa i nie każda herbata są takie same i nie wszystkie w ten sam sposób wpływają na organizm. W każdym z przypadków dla zdrowia jednak ważne jest, by to co pijemy, było przyrządzone z maksymalnie prostych, nieprzetworzonych surowców. Chodzi o to, aby wybierać liściastą herbatę z dużych, niezmielonych listków, a kawę kupować wyłącznie ziarnistą i mielić ją samodzielnie lub poprosić o zmielenie wybranej kawy w sklepie. Wtedy wiemy, co pijemy i że w naszej filiżance jest dokładnie to, co chcielibyśmy, żeby w niej było.

© Elena Schweitzer - Fotolia.comIstnieje wiele odmian herbat, które różnią się od siebie sposobem oddziaływania na organizm. Herbata czarna, która nadal jest w Polsce najcześciej wybierana, z medycznego punktu widzenia, nie jest herbatą najbardziej wartościową. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja z , której działania zdrowotne są nie do przecenienia.

Co z kawą? Szukając odpowiedniej kawy starajmy się wybierać Arabiki, które są lepsze gatunkowo, a tym samym zdrowsze. ma pozytywny wpływ na krążenie, jest źródłem antyoksydantów i ratuje nas przed bólem głowy. Z drugiej strony spożywana w dużych ilościach kawa wypłukuje magnez z organizmu.

Kawowo - herbaciana pobudka


Cóż innego postawi rano na nogi tak szybko jak filiżanka smacznej i aromatycznej kawy? Niewątpliwie dzięki zawartej kawa pobudza do życia i dodaje energii. Należy jednak zwrócić uwagę, że zbyt częste picie kawy może powodować przyzwyczajenie organizmu do kofeiny i przestaje on wtedy reagować na jej działanie, a nawet staje się od niej uzależniony.

Podobnie wygląda sytuacja z herbatą i obecną w niej teiną. Jest to substancja, która również posiada właściwości psychostymulujące. Działa ona wolniej niż kofeina, ale jednocześnie efekt pobudzenia utrzymuje się nieco dłużej.

Ile filiżanek?

Ani herbata, ani kawa nie są szkodliwe dla naszego organizmu, ale jak to zwykle bywa, „co za dużo to niezdrowo". Maksymalne dzienne spożycie kawy nie powinno przekraczać 4-5 filiżanek. W przypadku herbaty nie podaje się dokładnej liczby dopuszczalnego spożycia naparu. Coraz częściej jednak pojawiają się wśród naukowców głosy, które alarmują, że picie czarnej herbaty w dużych ilościach może być niekorzystne.

Wynik 1:1

© konradbak - Fotolia.comTrudno jednoznacznie stwierdzić, który z tych dwóch znanych i lubianych od wieków napojów jest dla nas lepszy. Zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy kawy i herbaty będą z całą stanowczością przekonywać nas o wyższości jednej nad drugą, ale prawda leży gdzieś pośrodku. Należy więc zachować zdrowy rozsądek i pić je z umiarem i uśmiechem na ustach. Nie zapominajmy jednak, że należy postawić przede wszystkim na jakość tego, co pijemy.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy