Strona głównaZdrowieTrygonelina (zawarta np. w kawie) powstrzymuje osłabienie zdolności poznawczych

Trygonelina (zawarta np. w kawie) powstrzymuje osłabienie zdolności poznawczych

Poszukiwanie naturalnych związków, które mogą zahamować związane z wiekiem osłabienie funkcji poznawczych, stało się ostatnio popularnym kierunkiem badań nad zdrowym starzeniem się. Przewidywano, że trygonelina może być pomocna.
Trygonelina (zawarta np. w kawie) powstrzymuje osłabienie zdolności poznawczych [fot. katie175 z Pixabay]
Trygonelina, alkaloid roślinny występujący w kawie, a także w nasionach kozieradki i rzodkiewce, ma właściwości poprawiające funkcje poznawcze.

Teraz na Uniwersytecie w Tsukuba zbadano wpływ trygoneliny na i uczenie się przestrzenne (nabywanie, zatrzymywanie, porządkowanie i stosowanie informacji związanych z otaczającym środowiskiem fizycznym) zarówno z perspektywy poznawczej, jak i biologicznej.

W testach wykorzystano myszy zmodyfikowane genetycznie tak, by szybciej się . Po doustnym podawaniu gryzoniom trygoneliny przez 30 dni, zwierzęta wykazywały znaczną poprawę w zakresie uczenia się przestrzennego i wydajności pamięci w porównaniu z myszami, które nie otrzymywały tego związku. Odkryto szlaki sygnalizacyjne związane z rozwojem układu nerwowego, funkcją mitochondriów, syntezą ATP, , autofagią i uwalnianiem neuroprzekaźników, które znacząco inaczej funkcjonowały, gdy podawano wspomnianą substancję.

Co więcej, odkryto, że trygonelina znacząco obniżyła poziom cytokin zapalnych w hipokampie (części mózgu odpowiadającej m. in. za pamięć) oraz zwiększyła ilość neuroprzekaźników dopaminy, noradrenaliny i serotoniny. To pokazuje, że trygonelina może pomóc powstrzymać związane z wiekiem zaburzenia pamięci przestrzennej.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Umierać po ludzku
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy