09-10-2023
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Poszukiwanie naturalnych związków, które mogą zahamować związane z wiekiem osłabienie funkcji poznawczych, stało się ostatnio popularnym kierunkiem badań nad zdrowym starzeniem się. Przewidywano, że trygonelina może być pomocna.
Trygonelina, alkaloid roślinny występujący w kawie, a także w nasionach kozieradki i rzodkiewce, ma właściwości poprawiające funkcje poznawcze.
Teraz na Uniwersytecie w Tsukuba zbadano wpływ trygoneliny na i uczenie się przestrzenne (nabywanie, zatrzymywanie, porządkowanie i stosowanie informacji związanych z otaczającym środowiskiem fizycznym) zarówno z perspektywy poznawczej, jak i biologicznej.
W testach wykorzystano myszy zmodyfikowane genetycznie tak, by szybciej się . Po doustnym podawaniu gryzoniom trygoneliny przez 30 dni, zwierzęta wykazywały znaczną poprawę w zakresie uczenia się przestrzennego i wydajności pamięci w porównaniu z myszami, które nie otrzymywały tego związku. Odkryto szlaki sygnalizacyjne związane z rozwojem układu nerwowego, funkcją mitochondriów, syntezą ATP, , autofagią i uwalnianiem neuroprzekaźników, które znacząco inaczej funkcjonowały, gdy podawano wspomnianą substancję.
Co więcej, odkryto, że trygonelina znacząco obniżyła poziom cytokin zapalnych w hipokampie (części mózgu odpowiadającej m. in. za pamięć) oraz zwiększyła ilość neuroprzekaźników dopaminy, noradrenaliny i serotoniny. To pokazuje, że trygonelina może pomóc powstrzymać związane z wiekiem zaburzenia pamięci przestrzennej.
Na podstawie: