Strona głównaZdrowieKalendarz zdrowego serca: dbanie o serce wpisz do swojego kalendarza

Kalendarz zdrowego serca: dbanie o serce wpisz do swojego kalendarza

Początek roku to idealny czas na planowanie dobrych zmian i podejmowanie wyzwań kierujących nas w stronę zdrowego stylu życia. W ramach kampanii edukacyjnej "Za głosem serca", został przygotowany "Kalendarz zdrowego serca", zawierający proste, ale ważne wskazówki nt. profilaktyki chorób układu sercowo-naczyniowego, ze szczególnym uwzględnieniem niewydolności serca. Treści stworzono z myślą o pacjentkach i pacjentach kardiologicznych i ich bliskich, ale także wszystkich osobach znajdujących się w grupie ryzyka chorób układu krążenia.
Kalendarz zdrowego serca: dbanie o serce wpisz do swojego kalendarza [fot. jakub krechowicz - fotolia.com]

Co to jest niewydolność serca?


Jest to stan, w którym serce nie działa prawidłowo, tzn. jest niezdolne do skutecznego przepompowywania wystarczającej ilości krwi, koniecznej do zaspokojenia potrzeb organizmu. W praktyce oznacza to trudności z prawidłowym krążeniem oraz niedostateczne natlenienie tkanek i narządów z powodu ograniczonego dopływu tlenu. Rozpoznanie niewydolności w początkowym stadium umożliwia podjęcie działań terapeutycznych, skutkujących istotnym spowolnieniem rozwoju choroby.

Jak objawia się niewydolność serca?


Osobom borykającym się z niewydolnością serca, wykonywanie codziennych czynności zaczyna sprawiać coraz większą trudność. Nawet pozornie łatwe zadania, takie jak wchodzenie po schodach czy krótki spacer, mogą być naprawdę uciążliwe. Uczucie zmęczenia i duszności towarzyszące niewydolności serca powodują odczuwalne obniżenie jakości życia pacjentów. Do tego dochodzą kłopoty ze spaniem, właśnie z powodu duszności, obrzęki nóg, nagłe przyrosty masy ciała - żeby wymienić najczęściej występujące objawy.

Z myślą o tych osobach, które znajdują się w grupie ryzyka chorób układu krążenia, w ramach kampanii „Za głosem serca", opracowany został „Kalendarz zdrowego serca". Jest to propozycja praktycznych porad dotyczących profilaktyki niewydolności serca, ale też innych schorzeń kardiologicznych. Każdego miesiąca znajdziemy dwie proste podpowiedzi, które dotyczą różnych prozdrowotnych zachowań często w nawiązaniu do występującego w danym miesiącu święta. Ten autorski kalendarz jest nie tylko źródłem cennych informacji na temat zdrowego stylu życia i dbania o serce, ale może także stanowić wsparcie dla osób, u których zdiagnozowano już problem kardiologiczny.

„Zdrowe serce stanowi kluczowy element ogólnego samopoczucia i jakości życia, dlatego tak ważna jest regularna dbałość o jego dobrą kondycję. Warto mieć plan, który pomaga we wdrożeniu dobrych praktyk w zakresie profilaktyki kardiologicznej. Właśnie w tym celu stworzyliśmy poradnik w formie „Kalendarza zdrowego serca", który pełni funkcję przewodnika jak dbać o zdrowie naszego serca, ale także serca naszych bliskich. Kalendarz ten, dedykowany nie tylko pacjentom z niewydolnością serca, lecz również wszystkim, którzy chcą aktywnie zadbać o układ sercowo-naczyniowy, jest praktycznym narzędziem, które systematycznie przypomina o ważnych aspektach związanych z dbaniem o zdrowie. Warto wdrożyć te proste wskazówki i postarać się, by stały się codziennymi nawykami" - wyjaśnia dr n. med. Sylwia Kucia-Kuźma, kardiolog, ordynator Oddziału Rehabilitacji Kardiologicznej w Szpitalu Murcki w Katowicach, wiceprezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pacjentów ze Schorzeniami Serca i Naczyń „EcoSerce", autorka porad merytorycznych w „Kalendarzu zdrowego serca".

Każdy miesiąc w „Kalendarzu zdrowego serca" skupia się na innych aspektach profilaktyki kardiologicznej, dostarczając jednocześnie informacji skorelowanych z tymi datami z kalendarza, które wiążą się ze zdrowiem, świadomością zdrowego życia.

„Kalendarz zdrowego serca" dostępny jest na stronie kampanii edukacyjnej „Za głosem serca" pod adresem

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy