Strona głównaZdrowieJesteś pacjentem? Pamiętaj o swoich prawach i korzystaj z programów profilaktycznych

Jesteś pacjentem? Pamiętaj o swoich prawach i korzystaj z programów profilaktycznych

Wszyscy płatnicy składki na ubezpieczenie zdrowotne powinni mieć pewność, że zawsze uzyskają fachową opiekę medyczną. Funkcjonowanie służby zdrowia w naszym kraju jest jednak szeroko krytykowane, pacjenci narzekają m. in. na długie oczekiwanie na wizytę u specjalistów. Trzeba jednak przyznać również, że niewielu ludzi na bieżąco sprawdza możliwości bezpłatnych badań profilaktycznych.
Warto wiedzieć, że wciąż trwają zainaugurowane w latach ubiegłych programy profilaktyczne realizowane w przychodniach specjalistycznych:

- badania cytologiczne raka szyjki macicy wykonywane są u kobiet w wieku od 25 do 59 lat, które nie korzystały z nich w ciągu ostatnich trzech lat;
- badania mammograficzne raka piersi wykonywane są u kobiet w wieku od 50 do 69 lat, które nie korzystały z nich w ciągu ostatnich dwóch lat;
- badania prenatalne dla kobiet w ciąży powyżej 35 roku życia.

Ponadto, od 2008 roku realizowane są programy, w ramach których przeprowadza się badania profilaktyczne chorób układu krążenia, chorób płuc lub gruźlicy.

Osoby w wieku 35 – 55 lat, które w ostatnich pięciu latach nie poddawały się badaniom umożliwiającym oszacowanie prawdopodobieństwa chorób układu krążenia, mogą udać się bez skierowania do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej i wykonać badania sprawdzające m. in. poziom cholesterolu i glukozy we krwi oraz poprosić o oszacowanie ryzyka wystąpienia wspomnianych chorób. Ci, którzy nie spełniają podanych powyżej kryteriów, oczywiście również mają możliwość wykonania opisywanych badań, z tym, że muszą otrzymać na nie skierowanie.

Niektóre przychodnie wdrażają „program profilaktyki chorób odtytoniowych”, w ramach tej akcji przeprowadza się badania diagnostyczne, czyli pomiar masy ciała, wzrostu, ciśnienia tętniczego krwi, co umożliwia ocenę stanu zdrowia palacza i prawdopodobieństwo zachorowania na choroby odtytoniowe. Dla tych, którzy zechcą walczyć z nałogiem, przygotowane zostaną skierowania do poradni specjalistycznej oraz program terapii odwykowej.

Kolejnym przedsięwzięciem jest „Program profilaktyki gruźlicy”. Jeśli ktoś znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka, np. narzeka na przedłużające się osłabienie, bądź jeśli miał kontakt z chorym na gruźlicę, powinien zgłosić się do pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej.

Warto również zapoznać się z możliwością pomocy ze strony pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej. Jeśli ktoś z bliskich potrzebuje stałej opieki, pielęgnacji, czy też pomocy przy wykonywaniu w domu zaleceń lekarza, może zwrócić do pielęgniarki, do której złożono uprzednio druk wyboru. Przyjęte w 2008 roku rozwiązania mają umożliwiać pielęgniarkom aktywną opiekę i pielęgnację chorego. Aby uzyskać fachową opiekę pielęgniarską, należy zgłosić to w swojej przychodni. Pielęgniarka POZ oceni stan zdrowia pacjenta i przygotuje „Indywidualny plan opieki w pielęgniarskiej opiece zdrowotnej”, który zostanie wdrożony po konsultacji z lekarzem.

Przeczytaj także


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Akademia Pełni Życia
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy